En packbar pufferväska lever eller dör på ett löfte: den måste försvinna ner i sin egen ficka och komma ut igen som ny.För resebutiker, flygbolag och taxfree-program, samt friluftsmärken som jagar värme-till-vikt-analys, är det löftet en teknisk specifikation – packad volym, kompressionsåterställning, fyllnadskraft och tygvikt samverkar alla, och en jacka som inte klarar någon av dem misslyckas i butikshyllan. Den här guiden förklarar hur volymköpare specificerar en lätt, packbar pufferjacka för OEM-produktion: siffrorna som definierar "packbar", hur man väljer fyllnadskraft och fyllnadsvikt, vilka ultralätta skal kräver av sömnadslinjen, vilka funktioner som verkligen är viktiga för resenärer och hur man testar kompressionskravet innan din kund gör det åt dig.

1Varför packbara pufferväskor är en tillväxtkategori för resehandel

Den kommersiella logiken bakom den packbara täckjackan är enkel: den löser packproblemet som alla resenärer har och nästan inget annat plagg löser. En pendlare vill ha värme på destinationen, inte vikt i resväskan; ett flygbolag vill ha en tullfri vara som får plats i en bagagehylla; en friluftsbutik vill ha ett mellanlager som kan förvaras i en dagsryggsäck tills den behövs. Samma jacka tjänar alla tre, vilket är anledningen till att packbara täckjackor har blivit en del av både resebutiker, flygplatsbutiker och e-handelspaket.

För grossistköpare har kategorin två attraktiva strukturella egenskaper. För det första är den i stort sett säsongsoberoende: packbara jackor säljs under vår- och höstens axelsäsong, inte bara under vintern, vilket plattar ut efterfrågekurvan och förbättrar lageromsättningen. För det andra minskar kompressionsförpackningen leveransvolymen dramatiskt – ett packbart dunplagg komprimeras till en bråkdel av sin upphöjda volym, och även standardkompression av polybagar minskar leveransvolymen med 40 till 60 procent, vilket direkt sänker fraktkostnaden per enhet på containerprogram. Kategorin belönar fabriker som kan hålla fina toleranser för lätta material, vilket är precis den kompetensklyfta som skiljer en ultralätt specialist från en vanlig ytterklädesfabrik.

Köparens implikation:Packbara program vinns utifrån värme-vikt-förhållandet och packad storlek, inte utifrån pris per kilogram dun. Två offerter med identiska fyllningsvikter kan skilja sig kraftigt åt i packad volym eftersom den ena använder 800-dun och 10D-skal och den andra använder 650-dun och 30D-skal. Specificera resultatmåtten – packad volym och total plaggvikt – inte bara inputen.

2Definition av "packbar": Siffrorna som köpare bör specificera

"Packbar" har ingen juridisk definition, vilket är just därför det måste definieras i ditt teknikpaket. Branschen arbetar med tre siffror, och en trovärdig specifikation inkluderar alla.

De tre mätvärdena som är viktiga

Totalvikt på plagg.En äkta ultralätt, packbar pufferväska väger 200 till 350 gram i storlek L; en lätt resepufferväska väger 350 till 500 gram. Under cirka 200 gram befinner du dig i premiumterräng för bergsbestigning med 7D-tyger och hög fyllnadskraft – vacker, dyr och lätt att skada. De flesta reseprogram siktar på 250 till 400 gram.

Packad volym.Mätt i liter med jackan komprimerad i sin packficka eller säck och pressad till en repeterbar volym, är den packade storleken det antal som säljer jackan på hyllan. En praktisk riktmärkestege: en 400-grams jacka med mellanfill rymmer ungefär 1,8 till 2,2 liter; en välgjord 300-grams jacka med 800 fyllningar rymmer cirka 1,2 till 1,5 liter; de bästa ultralätta flygplanen rymmer under en liter. Packpåsens mått i centimeter förmedlar samma sak i butiksbilder – en cylinder ungefär lika stor som en 500 ml vattenflaska är marknadsföringsmålet.

Kompressionsförhållande.Packad volym dividerad med upplyft volym, det mäter hur effektivt jackan komprimeras och – avgörande – hur väl den återhämtar sig. Typiska förhållanden ligger på 1:4 till 1:6 för resejackor. Förhållandet spelar mindre roll än återhämtningen: en jacka som komprimeras utmärkt men tar tre dagar att återupplyfta sig har misslyckats med sitt egentliga jobb.

Programnivå Målvikt (storlek L) Fyllningskraft Fyllvikt Packad volym Typisk positionering
Värderesor 450 till 550 g 600 FP 130 till 160 g 2,2 till 2,8 liter Volymförsäljning, kampanjpaket
Kärnresor 320 till 420 g 700 FP 90 till 120 g 1,5 till 2,0 liter Resehandel, e-handelssortiment
Ultralätt premium 230 till 300 g 800 FP 70 till 95 g 1,0 till 1,4 liter Utomhusspecialiteter, premiumgåvor
Toppnivå < 230 g 850 till 900 FP 60 till 80 g < 1,0 l Bergsklättringsmärken, halo-produkt

Diagrammet nedan visar hur samma värmeklass presterar över hela nivåstegen – och varför fyllnadskraften, inte fyllnadsvikten, gör det tunga lyftet vid packad storlek.

Packad volym: Samma värmeklass, tre versioner Vägledande packade volymer i storlek L; högre fyllnadskraft flyttar mer värme till mindre utrymme 2,5 liter 600 FP 150 g fyllning · 480 g jacka Värdefull reseuppbyggnad 1,7 liter 700 FP 110 g fyllning · 360 g jacka Kärnresa-byggande 1,2 liter 800 FP 85 g fyllning · 275 g jacka Premium ultralätt konstruktion 500 ml flaska för skala (~0,6 L)

3Fyllningsstrategi: Val av värme-till-vikt och fyllningskraft

Fyllningskraft är det tal som styr ett packbart programs ekonomi och prestanda samtidigt. Det mäter volymen i kubiktum som ett uns dun absorberar under ett standardiserat test, så högre fyllningskraft innebär mer värme per gram – och, för en packbar jacka, mindre material att komprimera.Internationella dun- och fjäderbyrånpublicerar branschens testprotokoll bakom mätning av fyllnadskraft och noterar att dun också har en exceptionell hållbarhetsprofil: dess livscykelanalys visade att dun har 85 till 97 procent lägre miljöpåverkan än polyester i alla analyserade kategorier, och ungefär 18 gånger lägre påverkan på klimatförändringar – ett användbart lager för resemärken som marknadsför lättare resor.

Matcha fyllningen till programmet

För kärnreseprogram är 700-fyllning 90/10 dun/fjäder med 90 till 120 gram fyllning i storlek L den bästa specifikationen: den ger äkta värme för tre säsonger till ett medelpris. Att gå upp till 800 fyllning minskar ungefär 25 gram fyllning för motsvarande värme och minskar den packade volymen med ungefär en tredjedel, men dunkostnaden ökar oproportionerligt eftersom partier med 800 fyllning är mer sällsynta. Under 700 fyllning växer den packade volymen snabbt och påståendet om "packbar" börjar kännas kosmetiskt – en jacka med 600 fyllning och 150 gram fyllning fungerar fortfarande för lågprisbutiker, men den bör marknadsföras som "lätt", inte "ultralätt".

Varje fyllnadsparti bör verifieras snarare än antas. Oberoende laboratorier somIDFLtesta fyllningsförmåga, sammansättning, syretal och turbiditet, och dubbeltesta prover i sina globala laboratorier för att bekräfta resultaten – ett rimligt krav för en specifikation vars hela värdeerbjudande vilar på att dunen presterar enligt etiketten. Kräv testrapporter på partinivå med varje bulkleverans och specificera minsta fyllningsförmåga i teknikpaketet med den tolerans som din inspektion faktiskt kommer att tillämpa.

Specifikationstips:Ange fyllnadsgraden med två siffror – fyllnadskraft (kvalitet) och fyllnadsvikt per storlek (kvantitet). Att skala fyllnadsvikten över storleksintervallet till ungefär 11 till 12 procent per storlekssteg håller värmen jämn från S till 2XL, och förhindrar det klassiska klagomålet från resejackor att XL känns kallare än provet.

4Ultralätta skaltyger och vad de kräver i produktionen

Yttertyg är den andra halvan av packbarhetsekvationen, och det är där lättviktsprogram får sitt rykte om sig att tillverka. Yttertygets vikt driver packvolymen nästan lika mycket som fyllnadsgraden: att gå från ett yttertyg på 40 g/m² till ett på 20 g/m² minskar plagget med 40 till 60 gram och krymper synbart det komprimerade buntet.

Att välja förnekaren

Den praktiska stegen sträcker sig från 7D till 10D för ultralätta premiumjackor, 15D till 20D för standardresekategorin och 30D till 40D för budgetväskor där hållbarhet och pris väger tyngst. Lättare är inte automatiskt bättre: 7D-nylon ger en jacka som packas ihop till en citronstor bunt men fastnar i säkerhetsbälten och dragkedjor. För resebutiker – där plagg provas upprepade gånger och hanteras av hundratals kunder – är 15D till 20D ripstop-nylon eller polyester med en duntät konstruktion den rationella standarden, med en slitstark vattenavvisande finish för duggregn.

Produktionskonsekvenser av att bli lätt

Ultralätta skal innebär verkliga begränsningar för sömnadslinjen. Nålstorlekarna sjunker till 9 till 11, sömnadshastigheten sänks på långa sömmar för att förhindra att nålvärmen smälter samman det fina garnet, och pressarfötter med låg friktion förhindrar att tyget släpar efter sig. Stygntätheten ligger vanligtvis på 10 till 12 stygn per centimeter för duntäta sömmar, och kanalavståndet vid quiltning är ett genuint designbeslut: smalare kanaler (6 till 8 centimeter) stabiliserar fyllningen och förhindrar kalla fläckar när jackan komprimeras och lyfts upp upprepade gånger, medan bredare kanaler lyfts upp bättre och packar mindre. De flesta framgångsrika resebyggda tyger använder kanaler på 7 till 10 centimeter som kompromiss.

Shell-alternativ Vikt (gsm) Duntät Handkänsla Varaktighet Kostnadsindex
10D ripstop-nylon 26 till 30 Excellent Ultramjuk Låg — benägen att haka fast 145
15D taftnylon 32 till 36 Excellent Mjuk Måttlig 125
20D ripstop-nylon 38 till 45 Mycket bra Knaprig Bra 110
20D ripstop-återvunnen polyester 40 till 46 Mycket bra Knaprig Bra 118
30D taftpolyester 52 till 60 Bra Strukturerad Hög 100

5Designfunktioner som faktiskt är viktiga för resenärer

Paketerbara program samlar lätt på sig funktionsförfrågningar; de som avgör om man köper flera gånger är färre och värda att försvara i teknikpaketet.

Förvaringsficka.Den absolut viktigaste funktionen. En dubbelsidig handficka med dragkedja som kan fällas upp och ner för att svepa hela jackan – inklusive huvan – tar bort packpåsen helt, vilket innebär att man inte har något att förlora och en jacka som packas på två sekunder. Ficköppningen måste vara generös (26 centimeter eller mer) annars kommer användarna att ha svårt att få den, och dragkedjan måste löpa smidigt från båda ändar eftersom resenärer komprimerar jackan med en hand.

Huva och justerbarhet.En fast, lätt isolerad huva ger värme per gram som ingen annan funktion matchar och komprimeras platt. Justerbara elastiska snören i fållen tätar mikroklimatet mot vind på flygplatsasfalt och kvällsterrasser; en tvåvägsdragkedja fram låter jackan ventilera medan du sitter – en liten detalj som flygpassagerare lägger märke till.

Viktdisciplin i trim.Varje gram i hårdvara är ett gram som måste komprimeras. Spiraldragkedjor med tunn tejp, lågprofilerade snörlås och värmeöverföringsetiketter istället för vävda rakar ner gram utan att ändra utseendet. Det tysta testet för en välkonstruerad reseväska är att detaljerna försvinner in i specifikationsbladet.

Anatomin nedan visar var dessa funktioner finns på en produktionsklar reseversion.

Anatomin hos en produktionsklar resepackbar pufferväska Målbyggnad: 700 FP, 110 g fyllning, 20D ripstop-skal, 340 g totalt i storlek L Fast isolerad huva värme per gram, komprimeras platt Tvåvägsdragkedja med spiral, smalt band ventilationsöppningar när man sitter; sparar gram Förvaringsficka (dubbelsidig dragkedja) vänder sig upp och ner för att svälja hela jackan Elastisk fållsnodd + snörlås stänger ute vinden på asfalten Elastiska manschetter, låg volym inget kardborreband för att fästa skalet 7 till 10 cm quiltade kanaler stoppar fyllningsmigrering efter komprimering

En anmärkning om material: varumärken som bygger in en hållbarhetsberättelse i resekollektionen kan specificera enGRS-certifierat återvunnet skal och foderpå samma packbara plattform – det certifierade tyget ger en blygsam kostnad och ledtid men behåller värme-vikt-förhållandet intakt, och kemikaliesäkerheten på hudnära foder bör verifieras medOEKO-TEX STANDARD 100testning.

6Testa kompressionspåståendet innan kunden gör det

Påståendet om att plagget är packbart är ovanligt bland plaggs påståenden, eftersom kunderna testar det inom några minuter efter uppackning – komprimera, bär, packa upp, bedöm. Det gör verifiering före leverans icke förhandlingsbart.

Ett praktiskt testprotokoll

Verifiera först fyllningen mot specifikationen: fyllningsförmåga, sammansättning och renhet på varje bulkparti på ett oberoende laboratorium som IDFL. Mät sedan den packade volymen på stickprovsbasis – komprimera manteln i sin förvaringsficka, tryck under en plan vikt i 30 sekunder och mät avgränsningsboxens volym; den ska ligga inom 10 procent av specifikationens mål. För det tredje, och viktigast av allt, kör en kontroll av kompressionsåterhämtningen: håll manteln komprimerade i 24 och 72 timmar, mät sedan loftåterhämtningen med intervaller. En kvalitetsuppbyggnad med 700 fyllningar återhämtar sig till inom 90 procent av ursprungligt loft inom 24 timmar och i huvudsak helt inom 72; en återhämtning väsentligt under detta signalerar antingen överkompression i packningen eller fyllningskvalitet under specifikationen.

Storlekskonsistens över hela körningen är viktig av samma anledning som i alla grossistprogram: angivna volymer för packningar görs per storlek, och en storlekskurva som avviker tyst kommer att bryta mot specifikationen i extremerna. Referera till standardiserade måttdefinitioner —ISO 8559-1ger det antropometriska mätramverket bakom storleksbeteckningen, vilket gör att storleken som anges är jämförbar mellan din specifikation och fabrikens mönsterrum.

Logistiknotering:Eftersom resenärer också komprimerar jackan i flera dagar i sträck i en resväska, råder vi återförsäljare att packa upp prover i utställningslokalen 24 till 72 timmar före fotografering och visning på golvet. Samma tidsåterställning gäller efter uppackning av containern – jackor mätta direkt ur kompressionsfasen kommer att underskatta fyllnadskraften och generera kasserade produkter av falsk kvalitet.

7MOQ, prissättning och ledtid för packbara program

Kostnaderna för packbara program koncentreras till tre ställen: dunet, yttertyget och sömnadsminuterna. Dun med hög fyllnadsgrad prissätts per gram och per kvalitetssteg – att gå från 700 till 800 meter fyllnadsgrad kan öka fyllnadskostnaden med 15 till 25 procent. Yttertyger i fin denierkvalitet har ett minimum av fabrikskvalitet och en färgpartistruktur som liknar alla specialanpassade tygprogram, vanligtvis 800 till 1 500 meter per färgställning. Och sömnad av ultralätta yttertyger går långsammare än för medelviktiga konstruktioner, vilket lägger till riktiga minuter per plagg som syns i FOB-prissättningen.

Ett fungerande exempel

En resebutiksföretag beställde nyligen ett kärnprogram med 1 800 stycken från oss: 700-fylld RDS-dunjacka på 110 gram, 20D ripstop-skal, konstruktion med förvaringsfickor, tre färgställningar. FOB-priset landade ungefär 20 procent över en konventionell icke-packbar jacka med 600-fyllning från samma fabrik – främst på grund av dunkvalitetssteget och den långsammare fine shell-sömnaden – men den komprimerade fraktprofilen sänkte fraktkostnaden per enhet tillräckligt för att täcka ungefär en tredjedel av den premiumkostnaden, och detaljhandelspriset tålde resten bekvämt. Kompressionspackning innebar också att programmet skickades i färre kartonger, vilket minskade hanteringskostnaderna till destinationen på samma volymbas.

När det gäller tidsplanering körs packningsbara program på samma skelett som alla OEM-puffer: provtagning 10 till 15 dagar per omgång, bulkproduktion 45 till 70 dagar efter godkännande av förproduktion, plus frakt och återhämtningsfönstret för loft innan golvvisning. Social efterlevnad bör verifieras i samma inköpspass —amfori BSCICertifiering som namnger den faktiska produktionsanläggningen är den baslinje som de flesta europeiska och nordamerikanska detaljhandelspartners förväntar sig innan de anställer en leverantör.

PASSION OUTERWEAR är en division inom Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mer än 20 års tillverknings- och handelserfarenhet av friluftskläder, arbetskläder och värmekläder. Vi bygger packbara och standardiserade pufferprogram med BSCI-, SMETA-, GRS- och OEKO-TEX-certifierade leveranskedjor, med fyllnadsvikter och packvolymmål specificerade per storlek snarare än per stil. Köpare som utökar samma resekunder till produkter under den kallare säsongen kan kombinera den packbara linjen med vår.OEM/ODM uppvärmda kläderplattformen — denuppvärmd västdelar samma logik för lättviktiga lager,värmejackabetjänar vinterresedelen av sortimentet, och företagsprogram kan lägga tillspecialanpassade arbetskläderpå samma efterlevnadsfil.

Vanliga frågor

Vilken packvolym ska jag ange för en äkta "packbar" reseväska?
För ett centralt reseprogram, sikta på 1,5 till 2,0 liter packad för storlek L med 90 till 120 gram 700-fill dun; premium ultralätta väskor uppnår 1,0 till 1,4 liter. Ange målet i liter och i säckmått, och specificera en mätmetod – komprimerad under en plan vikt i 30 sekunder – så att fabriken, din kvalitetskontroll och återförsäljaren alla mäter samma sak. En acceptanstolerans på plus eller minus 10 procent är realistisk och genomförbar.
Är en förvaringsficka bättre än en separat packpåse?
För reseprodukter, ja. En förvaringsficka som kan vändas upp och ner för att rymma hela jackan tar bort det mest borttappade tillbehöret i ytterkläder, packas på några sekunder med en hand och lägger nästan ingen vikt till. En separat säck är marginellt mindre eftersom den kan komprimeras bortom jackans egen fickvolym, så premium bergsklättringsbyggare använder dem fortfarande – men för resebutiker, flygplatser och presentprogram förbättrar förvaringsfickorna användarupplevelsen och minskar klagomål efter försäljning om saknade säckar.
Hur mycket påverkar fyllningskraften packstorleken i praktiken?
Avsevärt. Vid motsvarande värme kan en ökning av fyllnadskraften från 600 till 800 minska fyllnadsvikten med ungefär 30 till 40 procent, vilket minskar både plaggets vikt och den packade volymen med ungefär en tredjedel till hälften. Kostnaden för tvätt ökar oproportionerligt eftersom partier med hög fyllnadsgrad är mer sällsynta, så det kommersiella optimala för de flesta reseprogram är 700 fyllnadsgrad – det ger det mesta av packningsfördelen med 800 fyllnadsgrad till ett betydligt lägre kostnadssteg.
Kommer upprepad kompression att skada dunet?
Kvalitetsdun tolererar upprepad kompression väl – det är inneboende i materialet. Brottläget är inte själva dunet utan konstruktionskvaliteten: sömmar som läcker under kompressionsspänning, kanaler som låter fyllningen migrera och skal som skrynklar sig permanent vid viklinjerna. Verifiera med ett kompressionsåterhämtningstest – 24 och 72 timmar komprimerad, mät sedan loftåterhämtningen, som bör återgå till inom 90 procent av originalet inom 24 timmar. Ihållande låg återhämtning beror vanligtvis på fyllningskvalitet eller överdriven packning, inte på själva kompressionscykeln.
Vilken MOQ bör jag förvänta mig för ett specialanpassat packbart pufferprogram?
En komplett OEM-produktion med specialanpassad skalfärg och förvaringsfickor börjar vanligtvis på 500 till 800 stycken, medan certifierat eller specialfärgat skaltyg driver upp det effektiva minimumet till 800 till 1 000 stycken eftersom fabrikerna säljer i fasta partier på ungefär 800 till 1 500 meter per färgställning. Storleks- och färgförhållanden kan vanligtvis blandas fritt inom beställningen – förhandla om minimum som en total orderkvantitet snarare än per färgställning, eller så tredubblar ett program med tre färgställningar i tysthet ditt åtagande.
Hur testas en packbar puffer före leverans?
Fyra kontroller täcker påståendet: fyllnadstestning på partinivå (fyllningsförmåga, sammansättning, syretal, turbiditet) vid ett oberoende laboratorium; mätning av packad volym mot specifikationens mål på stickprovsbasis; ett kompressionsåterhämtningstest efter 24 och 72 timmar; och en duntäthetskontroll av sömmar och quiltning för att upptäcka fyllnadsläckage genom nålhålen. Lägg till standardplaggmått mot storlekstabellen efter en 24-timmars loftåterhämtning, eftersom mätning av nyuppackade jackor underskattar måtten och genererar falska fel.
Phoenix Xie
Phoenix Xie
GM | QUANZHOU PASSIONKLÄDER
20 års tillverkning av friluftskläder, arbetskläder och värmekläder. Certifierad av BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX och VF Corporation. Anslut påLinkedIn.

Utveckla ett program för packbara reseväskor?

PASSION OUTERWEAR tillverkar lätta, packbara pufferjackor från 300 stycken, med fyllnadsvikter per storlek, packvolymmål inskrivna i specifikationen, konstruktion med förvaringsfickor och BSCI-, SMETA-, GRS- och OEKO-TEX-certifierade leveranskedjor. Skicka oss din målvikt och packstorlek – vi svarar inom 24 timmar.

Begär offert för Packable-programmet Visa OEM/ODM-programmet