Grossistpriserna för värmejackor varierar från 25 dollar till 110 dollar+ per enhet FOB – men siffran på en offert säger ingenting om vad du faktiskt betalar för.Två jackor till samma pris kan ha dramatiskt olika komponentkvalitet, certifieringsstatus och långsiktig tillförlitlighet. Den här guiden ger en transparent, specificerad uppdelning av tillverkningskostnader för värmejackor, prissättningsnivåer per specifikationsnivå och de specifika faktorer som driver kostnaden upp eller ner – så att B2B-köpare kan utvärdera offerter intelligent och förhandla effektivt.

1De 6 komponenterna som avgör kostnaden för en värmejacka

En värmejacka är mer än tyg och sömmar – det är ett integrerat system av textilier, elektronik och batteriteknik. Att förstå vad som driver kostnaden på komponentnivå är grunden för effektiva prisförhandlingar och avvägningsbeslut gällande specifikationer.

Kostnadskomponent % av totalkostnad Typiskt intervall (FOB) Vad som driver variation
Skaltyg och isolering 20–30 % 5–22 dollar Tygtyp (polyester vs 3L WP), isolering (ingen vs dunfyllning), DWR-behandling, tygfabriksskikt
Värmesystem 18–25 % 5–18 dollar Antal zoner, kolfiberdensitet, regulatortyp (knapp vs app), kabelkvalitet
Batteripaket 15–22 % 4–15 dollar Kapacitet (mAh), cellkälla (nivå 1 vs generisk), certifieringsnivå, smarta BMS-funktioner
Arbetskraft (Klippning/Syning/Integrering/QC) 15–20 % 5–12 dollar Arbetskostnadsregion, produktionskomplexitet, noggrannhet i kvalitetskontroll, automatiseringsnivå
Lister och beslag 8–12 % 2–6 dollar Dragkedja av märke (YKK vs. generisk), knappkvalitet, dragsko, kardborreband, reflextejp
Förpackning och varumärkesbyggande 5–8 % 1,50–5 dollar Hängetikett, polybag vs. detaljhandelskartong, logotypbroderi, skötselråd, märkesförpackning

Dessa procentsatser representerar ett genomsnitt för produktionen av värmejackor i mellanklassen. I instegssegmentet dominerar kostnaderna för batteri och värmesystem eftersom de är mindre förhandlingsbara än tyg och arbetskraft. I premiumsegmentet tar tyg och isolering en större andel eftersom varumärken investerar i tekniska material och dunfyllning.

2Grossistprissättningsnivåer efter specifikationsnivå

Grossistpriserna för värmejackor är indelade i fyra distinkta nivåer, var och en definierad av en specifik kombination av material, värmeprestanda och varumärkespositionering. Dessa är FOB-priser (Free On Board) från fabriken – de inkluderar inte frakt, tullar eller logistik mellan destinationslandet.

Nivå 1: Instegsnivå ($25 - $38 FOB)

Dessa jackor använder enkla polyesterskal, 2-3-zoners kolfibervärme med LED-kontroller med en knapp, 4 800-5 000 mAh generiska cellbatterier och YKK-kompatibla dragkedjor som standard. Lämpliga för reklamprodukter, lågprisbutiker och priskänslig e-handel där detaljhandelspriserna ligger på 60-90 dollar. Kvaliteten varierar avsevärt inom denna nivå – skillnaden mellan en jacka för 25 dollar och en för 38 dollar är vanligtvis battericellernas kvalitet och sömmarnas hållbarhet. Certifiering på denna nivå kan vara begränsad till grundläggande CE/FCC; BSCI/OEKO-TEX-certifiering är ovanlig.

Nivå 2: Mellanpris ($38 - $65 FOB)

Detta är den perfekta volymen för de flesta B2B-köpare av värmejackor. Jackorna har högkvalitativa softshell- eller nylonskal med DWR-beläggning, 3-5-zoners kolfibervärme, 3-nivås tryckknapps- eller enkla appaktiverade kontroller, 7 500 mAh-batterier med tier-1-celler (Samsung, LG) och YKK- eller SBS-dragkedjor. Dessa jackor har vanligtvis fullständig CE-, FCC-, RoHS-, UN 38.3- och OEKO-TEX-certifiering. Priset ligger på 90-160 dollar i detaljhandeln. Denna nivå erbjuder den bästa balansen mellan produktkvalitet och marginal för specialbutiker, friluftsbutiker och e-handel med varumärken.

Nivå 3: Premiumteknik (65–90 USD FOB)

Premiumjackorna använder tekniska 3-lagers vattentäta och andningsbara membran (minst 10K/10K), 5-7 zoners värme med appstyrd oberoende zonhantering, 7 500-10 000 mAh smarta batterier med USB-C PD-snabbladdning, helt tejpade sömmar och premiumhårdvara. Dessa jackor har omfattande certifieringsportföljer, inklusive BSCI och SMETA social efterlevnad. Retailpriserna ligger på 160-280 dollar. Lämpliga för återförsäljare av tekniska friluftsprodukter, skidbutiker, motorcykelhandlare och premiumföretagsprogram för arbetskläder.

Nivå 4: Flaggskepp/Lyx ($90 - $130+ FOB)

Flaggskeppsjackor representerar taket för nuvarande värmejackteknologi: premiumisolering (800+ fyllnadskraft i dun eller Primaloft Gold), smart uppvärmning med 7+ zoner och AI-driven temperaturanpassning, batterier på 12 000–15 000 mAh, premiumtygsytor (tekniska tyger med matt finish, läderdetaljer som alternativ) och en komplett uppsättning certifieringar plus efterlevnad av fabrikens sociala regler. Dessa jackor har vanligtvis 2 års garanti. Priset ligger på 280–500 dollar eller mer. Lämplig för lyxiga friluftsmärken, varuhusens flaggskeppsprodukter och premiumföretagspresenter.

Värmejacka i grossistprissättning: Jämförelse av kostnadsfördelning INTRÄDE 25–38 dollar FOB Detaljhandel: 60–90 dollar 2-3 värmezoner Polyesterskal 5 000 mAh batteri LED-styrenhet Grundläggande CE/FCC 50 st MOQ Standardförpackning 6 månaders garanti MELLANKLASS 38–65 dollar FOB Detaljhandel: 90–160 dollar 3–5 värmezoner Softshell / nylon 7 500 mAh batteri 3-nivås / app-kontroll CE/FCC/RoHS/UN38.3 50-100 st MOQ Anpassad varumärkesbyggande 12 månaders garanti PREMIE 65–90 dollar FOB Detaljhandel: 160–280 dollar 5–7 värmezoner 3L WP-membran 7,5 000–10 000 mAh batteri. Smart kontroll via app BSCI/SMETA/OEKO-TEX 100-200 st MOQ Premiumförpackning 18 månaders garanti FLAGGSKEPP 90–130 dollar+ FOB Detaljhandel: 280–500 dollar+ 7+ smarta zoner Dun / Primaloft 12 000–15 000 mAh batteri. AI adaptiv uppvärmning Fullständig certifierad portfölj 200+ st MOQ Lyxförpackning 24 månaders garanti
Värmejacka grossistprisnivåer med specifikationsdetaljer | PASSION OUTERWEAR

3Hur ordervolymen påverkar enhetspriset

Volymrabatter inom tillverkning av värmemantlar följer en förutsägbar kurva som drivs av materialanskaffningsekonomi, produktionslinjeeffektivitet och amortering med fasta kostnader. Att förstå denna kurva hjälper B2B-köpare att planera sin orderstrategi för att uppnå bästa möjliga enhetsekonomi.

Orderkvantitet Typisk rabatt kontra 100-enhetspris Primär spardrivare B2B-kontext
50–100 enheter Grundpris (ingen rabatt) Tillägg för småskalig produktion Marknadstest, varumärkeslansering, provtagning
200–500 enheter 5–10 % rabatt på baspriset Minsta orderkvantitet för tyg uppfylld; produktionslinjeuppsättning amorterad över fler enheter Första fullständiga detaljhandelssäsongen, pilotprogram för företag
500–1 000 enheter 10–18 % rabatt på baspriset Prissättning av tyg i bulk, dedikerad produktionslinje, rabatt på batterivolym Utrullning av detaljhandel med flera butiker, medelstora företagsflotta
1 000–3 000 enheter 18–25 % rabatt på baspriset Behållaroptimerad materialanskaffning, kontinuerlig produktionskörning, prissättning av OEM-komponenter Nationellt detaljhandelsprogram, storföretagskontrakt
3 000–10 000+ enheter 25–35 % rabatt på baspriset Amortering av anpassade komponenter, dedikerat produktionsteam, optimerad logistik Flerårigt företagsavtal, stort varumärkespartnerskap
Strategisk insikt:Den största minskningen av enhetskostnaden sker mellan 100 och 500 enheter (tygets MOQ uppfylls) och återigen mellan 500 och 1 000 enheter (dedikerad produktionslinje). Att planera din beställning för att nå dessa tröskelvärden – även om det innebär att beställa en 6-månadersleverans snarare än kvartalsvis – kan minska din enhetskostnad med 10–18 %, vilket direkt påverkar din bruttomarginal.

4Dolda kostnader: Vad offerter ofta utesluter

En fabriksoffert är sällan den totala kostnaden för att leverera värmejackor till ditt lager eller butikshyllor. B2B-köpare som bara budgeterar för FOB-enhetspriset underskattar konsekvent den totala landningskostnaden med 25–40 %. Här är de kostnader som offerter vanligtvis exkluderar:

  • Internationell frakt:Sjöfrakt för en 20-fots container (cirka 1 500–2 500 värmejackor) från Kina till USA:s västkust kostar mellan 2 500 och 4 500 dollar beroende på säsong och bränsletillägg. Till Europa kostar 3 000–5 500 dollar. Flygfrakt för mindre beställningar (50–200 enheter) kostar vanligtvis 4–8 dollar per enhet. Begär alltid fraktuppskattningar tillsammans med din produktoffert.
  • Importtullar och tullar:Värmejackor som klassificeras enligt HS-kod 6113.00 (plagg med elektrisk uppvärmning) har vanligtvis tullsatser på 7–12 % i USA och 12 % i EU. Kontrollera den exakta HS-klassificeringen och tullsatsen med din tullombud innan du slutför din budget.
  • Lagerhållning och orderhantering:Om du inte tar emot varor direkt på din egen anläggning, lägger tredjepartslogistik (3PL) till 1–3 dollar per enhet.
  • Tredjepartsinspektion:För beställningar över 500 enheter kostar en inspektion före leverans (SGS, Bureau Veritas eller Intertek) 500–800 dollar och rekommenderas starkt. Denna kostnad är per inspektion, inte per enhet.
  • Avgifter för prover och prototyper:Förproduktionsprover kostar vanligtvis 100–200 dollar styck och kan återbetalas mot bulkordern. Flera provomgångar (vanligt vid OEM-utveckling) kan öka den totala projektkostnaden med 500–1 500 dollar.
  • Förnyelse av certifiering:Om din produktkonfiguration ändras eller om certifieringar löper ut mitt i produktionen kan förnyelseavgifterna variera mellan 500 och 3 000 USD beroende på certifieringens omfattning. Bekräfta certifieringens giltighetstid med din tillverkare.

5Hur man utvärderar och förhandlar en offert för en värmejacka

Effektiva förhandlingar börjar med att förstå vad du jämför. När du får offerter från flera tillverkare, använd detta ramverk för att utvärdera dem på jämförbar basis:

Steg 1: Begär en specificerad kostnadsuppdelning

Kräv en offert per artikel som separerar tygkostnad, värmesystemkostnad, batterikostnad, arbetskraft, lister och förpackning. En tillverkare som inte kan eller vill tillhandahålla denna uppdelning döljer antingen marginalen eller saknar kostnadsuppföljningssystem för att hantera produktionen effektivt – båda är problem.

Steg 2: Verifiera att komponentspecifikationerna överensstämmer mellan offerter

När en offert är 15 % lägre än en annan ligger skillnaden nästan alltid i komponenterna – tyg av lägre kvalitet, ocertifierade batterier eller färre värmezoner. Skapa ett jämförelseblad med varje komponentspecifikation listad och kontrollera att du jämför likvärdiga produkter. En offert på 42 dollar med ett Samsung-batteri på 7 500 mAh är mer värdefullt än en offert på 37 dollar med ett generiskt batteri på 5 000 mAh.

Steg 3: Bekräfta vad som ingår och vad som inte ingår

Fråga uttryckligen varje tillverkare: (a) Inkluderar offerten alla certifieringar? (b) Inkluderar den specialanpassad varumärkesbyggande och förpackning? (c) Vad är garantiperioden och vad täcker den? (d) Ingår provavgifter eller tillkommer de? Standardisera inkluderingarna innan du jämför priser.

Steg 4: Förhandla om volymåtagande, inte enhetspris

Den mest effektiva förhandlingsmetoden är att åta sig en 12-månaders volymprognos snarare än att pruta om ett enhetspris per order. Till exempel: kom överens om ett pris på 48 USD/enhet för beställningar på 100 enheter, med en dokumenterad volymnivå som sänker priset till 42 USD/enhet vid 500 enheter och 38 USD/enhet vid 1 000 enheter – och åta dig att nå tröskeln på 1 000 enheter inom 12 månader. Denna metod anpassar tillverkaren till din tillväxt och belönar båda parter.

PASSION OUTERWEAR erbjuderSpecificerade OEM/ODM-priser för uppvärmda klädermed transparenta kostnadsuppdelningar, vilket gör det möjligt för B2B-köpare att fatta fullt välgrundade upphandlingsbeslut.

6Pris-prestanda: Vad du får i varje prisklass

Varje prisnivå levererar ett specifikt värdeerbjudande. Det optimala valet beror på din distributionskanal och dina målkunders förväntningar.

Grossistpris Vad du får Bästa kanal Bruttomarginalpotential
28–35 dollar Funktionell värmejacka, begränsade funktioner, grundläggande certifiering Rabatterade detaljhandels-, reklam- och marknadsplatssäljare 30–40 % marginal vid 50–60 dollar i detaljhandeln
42–55 dollar Kvalitetsvärmejacka i mellanklassen, fullständiga certifieringar, pålitligt batteri Specialhandel, varumärkesbaserad e-handel, företagsprogram 45–55 % marginal vid en detaljhandelspris på 90–130 dollar
65–85 dollar Premium teknisk jacka, förstklassiga material, smarta funktioner Friluftsbutiker, skidbutiker, premium arbetskläder 50–60 % marginal vid en detaljhandelspris på 160–250 dollar
95–120 dollar Flaggskeppsprodukt, avancerad teknik, lyxig positionering Varuhus, lyxiga utomhusprodukter, företagspresenter 55–65 % marginal vid en detaljhandelspris på 300–500 dollar

För de flesta B2B-köpare som går in i kategorin värmejackor erbjuder mellanprisklassen på 42–55 dollar den bästa kombinationen av produktkvalitet, certifieringsfullständighet och bruttomarginal. Att börja vid en högre prispunkt (premiumnivå) riskerar att begränsa din adresserbara marknad; att börja lägre (instegsnivå) riskerar problem med produktkvaliteten som skadar ditt varumärke innan det etablerar trovärdighet.

7OEM vs ODM prisjämförelse

Valet mellan OEM (din design, fabriksbyggnation) och ODM (fabriksdesign, ditt varumärke) har betydande kostnadskonsekvenser:

  • ODM-prisfördel:15–25 % lägre enhetskostnad än OEM för motsvarande specifikationer, tack vare fabrikens befintliga mönsterbibliotek, förkvalificerade materialförsörjningskedja och produktionslinjens goda kännedom om designen. ODM eliminerar också mönsterutvecklingsavgifter (500–2 000 USD) och minskar provtagningsomgångarna från 2–3 till 1–2.
  • OEM-kostnadskomponenter till budget:Mönsterutveckling och gradering (800–2 500 dollar beroende på designens komplexitet), 2–3 provtagningsomgångar (150–300 dollar per prov), MOQ-tillägg för specialtyg om ditt tygval inte finns i fabrikens standardbibliotek och längre ledtider (8–12 veckor jämfört med 3–5 veckor för ODM).
  • Hybridmetoden:Många framgångsrika varumärken börjar med ODM för marknadsinträde och övergår sedan till OEM-utveckling under säsong två eller tre, när de har försäljningsdata och kundfeedback som motiverar OEM-investeringen. Denna metod minimerar den ekonomiska risken under valideringsfasen samtidigt som möjligheten att utveckla verkligt differentierade produkter senare bevaras.

Vanliga frågor

Varför varierar priserna på värmejackor så mycket mellan tillverkare?
De främsta drivkrafterna bakom prisvariationer är: (1) Battericellkvalitet – Samsung/LG-batterier i toppklass kostar 2–3 gånger mer än generiska batterier och är den enskilt största skillnaden vad gäller tillförlitlighet och säkerhet. (2) Värmeelementkvalitet – kolfiberns densitet och inkapsling avgör livslängden; billigare element försämras snabbare vid tvätt. (3) Certifieringsstatus – certifierade produkter har efterlevnadskostnader som ocertifierade produkter undviker. (4) Fabriksomkostnader – direkta tillverkare har lägre omkostnader än handelsföretag som lägger till 15–25 % marginal. När du jämför priser, kontrollera att du jämför likvärdiga specifikationer, inte bara slutresultat.
Vad är ett rimligt grossistpris för en värmejacka av hög kvalitet?
För en kvalitativ värmejacka i mellanklassen (softshell, 5-zonsvärme, 7 500 mAh Samsung-cellsbatteri, fullständig CE/FCC/RoHS/UN 38.3/OEKO-TEX-certifiering) är ett rimligt FOB-grossistpris vid 100-200 enheter 42-55 dollar per enhet. Denna prisklass ger en produkt som är pålitlig, certifierad och har en sund detaljhandelsmarginal på 90-130 dollar i rekommenderat pris. Offerter betydligt lägre än detta intervall (under 35 dollar) kompromissar nästan säkert med batteriets kvalitet, certifieringens fullständighet eller båda. Offerter över 65 dollar bör leverera premiummaterial och funktioner som motiverar premiumpriset. På PASSION OUTERWEAR erbjuder vi...transparent OEM/ODM-prissättningmed fullständig specifikation.
Betalar jag mer för små initiala beställningar?
Ja. Små beställningar (50–100 enheter) har ett tillägg per enhet på cirka 10–20 % jämfört med priserna på 500 enheter. Detta tillägg återspeglar de fasta kostnaderna för uppsättning av produktionslinjer och materialanskaffning som amorteras över färre enheter. En bra tillverkare kommer dock att strukturera en graderad prissättning som belönar volymtillväxt – din första beställning på 100 enheter har en högre enhetskostnad, men efterföljande beställningar drar nytta av volymrabatter allt eftersom du skalar upp. Undvik tillverkare som kräver stora MOQ-krav i förskott eller som inte erbjuder transparenta volymnivåpriser. PASSION OUTERWEAROEM/ODM-programbörjar på 50 stycken med tydliga volymprisnivåer.
Hur mycket bör jag budgetera för frakt och tull utöver FOB-priset?
Som en allmän regel bör du budgetera 25–35 % utöver FOB-priset för den totala landningskostnaden (frakt + tullar + tullhantering + logistik till destinationsland). För en FOB-jacka på 50 dollar: sjöfrakt lägger till cirka 1,50–2,50 dollar per enhet, importtullar lägger till 4–6 dollar (med 8–12 % tullsats), tullhantering lägger till 0,25–0,50 dollar per enhet och destinationslogistik (lagermottagning, leverans sista milen till din anläggning) lägger till 1–2 dollar per enhet. Total landningskostnad: cirka 57–62 dollar per enhet, eller 14–24 % över FOB. Flygfrakt ökar detta avsevärt – budgetera 35–50 % över FOB för flygfraktade beställningar.
Vilken är den mest kostnadseffektiva specifikationsnivån för ett nytt märke av värmejackor?
För ett nytt varumärke som ger sig in på marknaden för värmejackor är mellansegmentet (42–55 dollar FOB) den mest kostnadseffektiva utgångspunkten. Denna nivå levererar: en kvalitetsprodukt som genererar positiva kundrecensioner (grunden för varumärkets trovärdighet), fullständiga certifieringar som möjliggör distribution i detaljhandeln utan efterlevnadsrisk, ett detaljhandelspris (90–130 dollar) som fångar en bred kundbas och en bruttomarginal på 45–55 % som stöder återinvesteringar i marknadsföring och lager. Att börja i instegsnivån riskerar problem med produktkvaliteten som skadar varumärkets rykte. Att börja i premiumnivån riskerar en smal adresserbar marknad som begränsar den initiala försäljningshastigheten. Lägg till en premium-SKU under säsong två allt eftersom ditt varumärke får fäste.
Kan jag få ett fast pris i 12 månader?
De flesta tillverkare kommer att hålla ett offertpris i 90–120 dagar. För ett 12-månadersavtal med fast pris behöver du vanligtvis ett volymåtagande – antingen en enda stor order eller ett dokumenterat kvartalsvis inköpsschema. Råvarupriser (särskilt polyester, nylon och battericeller) fluktuerar, och tillverkare är ovilliga att absorbera råvaruprisrisker utan ett volymåtagande. På PASSION OUTERWEAR erbjuder vi 12-månadersprisavtal för kunder med dokumenterade kvartalsvisa beställningsscheman på 200+ enheter per kvartal, med en prisjusteringsmekanism kopplad till dokumenterade råvarukostnadsförändringar som överstiger 5 %.
Andy Liu
Andy Liu
Försäljningschef | QUANZHOU PASSION CLOTHING
20+ års erfarenhet av bulkproduktion med egen fabrik, BSCI-certifierad. Specialiserad på grossist- och B2B-distribution av värmekläder för globala marknader. Kontakta ossLinkedIn.

Få en offert på en genomskinlig värmejacka

PASSION OUTERWEAR erbjuder specificerade FOB-priser med fullständig specifikation, certifieringsdokumentation och graderade volymnivåer från 50 stycken. Dela dina produktkrav – vi svarar inom 24 timmar med en detaljerad offert som du kan utvärdera mot den här guiden.

Begär en offert Visa OEM/ODM-prisguide