Inom grossistförsäljning av herrpufferjackor är storleken inte en detalj – det är den enskilt största orsaken till marginalerosion.En storlek som inte matchar köppopulationen producerar två förluster samtidigt: osålda extrema storlekar som måste rabatteras och lageruttag i kärnstorlekar som var underköpta. Båda är förebyggbara och båda bestäms innan en enda jacka skärs till. Den här guiden täcker bulkprogram för herrpufferjackor på den volym som köpare faktiskt behöver: hur ett herrblock mäts och graderas, hur fyllningsvikten måste skalas över hela storleksintervallet, hur man väljer mellan lager-, ODM- och OEM-bulkmodeller, hur man planerar storleksförhållanden per försäljningskanal och vilka mättoleranser och inspektionsprotokoll som skyddar en containerlastorder.

1Varför storleksanpassning är den mest kostnadseffektiva variabeln vid bulkordrar

Varje köpare av ytterkläder i stor skala lär sig så småningom samma läxa: kostnaden för ett misstag i storleksblandningen är inte kostnaden för de osålda jackorna, det är kostnaden för de osålda jackorna plus marginalen på försäljningen som aldrig blev av eftersom kärnstorlekarna tog slut. I en beställning på 3 000 stycken med en felaktigt viktad storlekskurva överstiger kombinationen rutinmässigt hela bruttovinsten på programmet.

Den bakomliggande orsaken är att storlekarna på herrkläder för ytterkläder inte är standardiserade mellan olika varumärken på det sätt som köpare antar. Två plagg, båda märkta med storlek L, kan skilja sig med fyra till sex centimeter i bröstvidd och med två till tre centimeter i ärmlängd, beroende på vilka befolkningsdata varumärkets blockering byggde på och hur mycket lätthet designern specificerade. Standardiseringsorganen har varit tydliga med detta:ISO:s arbete med standarder för klädstorlekarär specifikt inriktat på att öka kundnöjdheten och minska returer orsakade av dålig passform, samt att minska handelshinder genom att harmonisera storleksmärkning och terminologi över hela världen.

Den grossistspecifika komplikationen

Detaljhandelsvarumärken kan absorbera ett storleksfel över en bred katalog. Grossister kan inte det, eftersom ett enda puffärmsprogram ofta representerar en stor andel av en säsongs ytterklädesvolym. Den koncentrationen gör två saker icke-förhandlingsbara: storleksanpassningen måste specificeras i mått snarare än i etiketter, och storlekskurvan måste härledas från köparens egen försäljningshistorik snarare än från en leverantörs standard.

Köparens implikation:Acceptera aldrig en leverantörs standardstorlekskurva som standard. Be om de faktiska måtten för varje storlek, jämför dem med ditt befintliga bästsäljande program och bygg sedan upp orderkvoten utifrån din egen försäljningsdata. Leverantörer justerar vanligtvis gärna kvoterna – men bara om du frågar innan skärplanen görs.

2Mäns blockmått och var standarder passar in

Ett herrpuffblock definieras av en liten uppsättning mått som tillsammans avgör om plagget passar den avsedda populationen. Den mest användbara referensen för att definiera dessa konsekvent ärISO 8559-1, som specificerar antropometriska definitioner för kroppsmått som används vid klädstorleksbeteckning. Den anger riktmärken, mätprocedurer och den underliggande anatomiska grunden för bröst-, midje-, höft-, kroppslängds- och ärmmått – vilket innebär att ett tekniskt paket som refererar till det tar bort det mesta av tolkningsgapet mellan din specifikation och fabrikens mönsterrum.

Diagrammet nedan visar de mätpunkter som är viktigast för en herrpufferjacka, och hur de relaterar till det loftade plagget snarare än till kroppen.

Herrtäckjacka: Viktiga specifikationsmått Mått tagna på det loftade plagget, inte på det platta mönstret A. ÖVER AXELN Söm mot söm, över ryggen B. BRÖSTKÅL (1/2) 2,5 cm nedanför ärmhålet, platt C. TILLBAKA LÄNGD CB-halssöm till fåll D. HYLSA Axelsöm till manschett E. HEM (1/2) Ställer in silhuettvolymen Toleransreferens: bröst och fåll +/- 1,5 cm, rygglängd +/- 1,5 cm, ärmlängd +/- 1,0 cm, över axeln +/- 0,8 cm. Alla mätningar måste göras efter att vinden återställts, minst 24 timmar efter uppackning och dekompression.

Två av dessa förtjänar särskild uppmärksamhet i grossistsammanhang. Bröstvidden avgör passformens acceptans i hela befolkningen, och det är där skillnaden mellan varumärken är störst. Ärmlängden avgör om jackan passar det längre segmentet inom varje storleksband, och det är det mått som oftast underskattas när en fabrik minskar lättheten för att spara tyg.

3Bygga storleksuppsättningen: Intervall, gradering och tolerans

Gradering är processen att skala upp och ner ett basmönster för att skapa storleksintervallet. Att få det rätt är en numerisk övning, inte en estetisk, och det bör specificeras explicit snarare än att överlåtas till fabrikskonventionen.

Storlek Kroppsbröst (cm) Plaggbröstvidd 1/2 (cm) Över axeln (cm) Rygglängd (cm) Ärmlängd (cm) Målfyllningsvikt (g)
S 88 till 92 56,0 45,5 70,0 62,0 115
M 96 till 100 59,0 47,5 72,0 63,5 128
L 104 till 108 62,0 49,5 74,0 65,0 142
XL 112 till 116 65,0 51,5 76,0 66,5 157
2XL 120 till 124 68,0 53,5 78,0 68,0 173
3XL 128 till 132 71,0 55,5 80,0 69,5 190

Figurerna ovan representerar ett herrblock med normal passform med måttlig lätthet, lämpligt för att bära ett lager av fleece eller lätt stickad tröja under. Tre regler styr hur de ska justeras.

Gradintervallen måste vara konsekventa, men inte enhetliga

Bröstlängden graderas med 3 centimeter per storlek i tabellen, vilket är standard för herrkläder. Längd graderas med 2 centimeter och ärmlängd med 1,5 centimeter. Anledningen till att intervallen skiljer sig åt är proportionalitet: om ärmlängden graderas med samma hastighet som bröstlängden, skulle jackan bli oproportionerlig i extremerna av intervallet. Insistera på att se graderarens intervalltabell snarare än bara den färdiga storlekstabellen – en fabrik som inte kan producera en skalar med ögat.

Ange tolerans i köpekontraktet

De flesta tvister om stora mängder uppstår vid måttoleranser, och de anges nästan alltid inte förrän det uppstår ett problem. En fungerande kommersiell standard för herrpuffers är plus eller minus 1,5 centimeter på bröst-, fåll- och rygglängd, plus eller minus 1,0 centimeter på ärmlängd och plus eller minus 0,8 centimeter på axellängden. Ange dessa siffror i köpekontraktet, tillsammans med den provtagningsstandard du avser att inspektera mot, och kräv att mätningar tas efter minst 24 timmars loftåterhämtningsperiod efter uppackning.

4Fyllningsvikt och värmekonsekvens över olika storlekar

Fyllningsvikten måste anpassas till plaggets yta, och detta är den specifikation som oftast hanteras felaktigt i bulkprogram. En fabrik som fyller alla storlekar med samma vikt producerar en storlek S som är varmare än en storlek 3XL, eftersom samma mängd fyllning fördelas över en betydligt mindre yta. Kunderna märker detta omedelbart, och det genererar klagomål som är svåra att diagnostisera från en produktsida.

Lösningen är enkel: ange målfyllningsvikt per storlek i teknikpaketet, med ett acceptabelt variansband på plus eller minus 5 procent per panel. Tabellen i avsnitt 3 visar en skalningskurva på ungefär 11 till 12 procent per storlekssteg, vilket håller lofthöjden och därmed termisk prestanda i stort sett konsekvent över hela intervallet. Observera att detta skiljer sig från fyllningskraft, som mäter fyllningskvalitet snarare än kvantitet. Båda måste specificeras.

Dun är fortfarande referensmaterialet för denna tillämpning, och dess miljöargument är nu väl dokumenterat. Enligt livscykelanalysdata publicerade avInternationella dun- och fjäderbyrån, dun har 85 till 97 procent lägre klimatpåverkan än polyester inom alla analyserade miljöpåverkanskategorier, och ungefär 18 gånger mindre klimatpåverkan än polyesterfyllning. Där ett program specificerar dun,Ansvarsfull nedstandardtillhandahåller ett ramverk för spårbarhetskedjan som gör inköpen försvarbara för detaljhandelsköpare, förbjuder levande plockning och tvångsmatning och kräver tredjepartsrevision i varje steg från gård till färdigt plagg. Där ett program istället specificerar återvunnet syntetiskt fyllnadsmaterial eller återvunnet yttertyg,Global återvunnen standardstyr påståendet och kräver minst 50 procent återvunnet material för konsumentvänd märkning.

Upphandlingsanmärkning:Bekräfta att fyllnadstestning utförs på panelnivå, inte på färdiga plagg. Vägning av en färdig jacka kan inte upptäcka ojämn fördelning mellan fram-, bak- och ärmpaneler – den defekt som faktiskt orsakar kundklagomål om kalla fläckar.

5Tre bulkprogrammodeller: Lager, ODM och OEM

Volymköpare väljer vanligtvis mellan tre programstrukturer, och rätt val beror mycket mer på hur differentierad produkten behöver vara än enbart på enhetspriset. Diagrammet nedan visar beslutet.

Att välja en modell för bulkprogram för herrjackor BUTIKSBESTÄLLNINGAR LAGER GROSSIST Färdigtillverkad, fabrikens befintliga design och färgsättningar MOQ: 50 till 200 st totalt Ledtid: 7 till 20 dagar Anpassning: endast etikett Bäst för: att testa en marknad, fylla ett kort fönster kampanj eller påfyllning ODM BULK Fabriksblock, din färg, quiltning, fyllning, varumärkesbyggande MOQ: 100 till 300 per färg Ledtid: 45 till 70 dagar Anpassning: hög Bäst för: eget varumärke distribution, säsongsbetonad program, upprepade beställningar FULL OEM-STORLEK Nytt block från din specifikation, fullständig materialkontroll MOQ: 500 till 1 000 st Ledtid: 90 till 150 dagar Anpassning: komplett Bäst för: egenutvecklad passform, företags- eller uniforms program, anbud Beslutsregel: Välj lager när snabbhet och lågt engagemang är viktigt, ODM när varumärkesidentitet är viktigare än passform och originalitet, och OEM när själva passformen är en del av ditt produkterbjudande.
Programmodell Totalt MOQ Provtagning Ledtid i bulk Risk för anpassning Styckprisindex
Lager grossist 50 till 200 st Inget krävs 7 till 20 dagar Känd, fast Lägst
ODM, lagertyg 100 till 300 per färgställning 10 till 15 dagar 30 till 45 dagar Låg Låg
ODM, anpassat tyg 300 till 500 st 15 till 22 dagar 40 till 55 dagar Låg Måttlig
OEM, nytt block 500 till 1 000 st 20 till 35 dagar 50 till 70 dagar Hanterad Högre
OEM, certifierade material 500 till 1 000 st 28 till 40 dagar 55 till 75 dagar Hanterad Högsta

6Storleksförhållandeplanering per försäljningskanal

Storlekskurvor är inte universella. Rätt förhållande beror på vem som köper, och att göra fel är dyrt i båda riktningarna. Tabellen nedan ger fungerande utgångspunkter; den korrekta långsiktiga strategin är att ersätta dem med dina egna försäljningsdata efter den första säsongen.

Kanal S M L XL 2XL 3XL Planeringsanteckning
Modehandel, EU 1 2 3 2 1 0,5 Smalare befolkningskurva; L dominerar
Modehandel, Nordamerika 0,5 1,5 2,5 3 2 1 Flytta en hel storlek uppåt
Utomhusspecialitet 1 2 2,5 2 1 0,5 Kärnstorlekar koncentrerade i M till XL
Företagsuniform 1 2 3 3 2 1 Bredast spridning; undvik att missa XL
E-handel, blandad 1 2 3 2,5 1,5 1 Lägg till returbuffert på M och L

Två mönster är värda att internalisera. För det första är nordamerikanska kurvor ungefär en hel storlek större än europeiska kurvor för samma fysiska befolkning, så en europeisk storlekskurva som skickas till ett amerikanskt lager kommer systematiskt att underköpa XL och större. För det andra kräver e-handel en bredare spridning än fysiska butiker, eftersom onlineköpare beställer flera storlekar med avsikt att returnera några – och returer av ytterkläder drivs huvudsakligen av passform, vilket är just problemet.harmoniserade standarder för klädstorlekarär utformade för att minska.

7Kvalitetskontroll för bulkstorlek: Tolerans och AQL

En containerlastningsorder medför en risk som inte existerar i små partier: avvikelse. De första hundra bitarna kan vara enligt specifikationen och de sista hundratvå centimeterna felaktiga, eftersom mönsterbitarna skars om, en annan operatör tog över quiltningslinjen eller fyllnadsvikten smög sig in. Kontrollerna som fångar upp detta är enkla men måste överenskommas i förväg.

Checklista för kontroll av bulkstorlek

  • Godkända storleksprover — ett förseglat referensprov per storlek, behållet av båda parter som mätstandard.
  • Inline-mätning vid tre punkter — första anslaget, mitten av körningen vid ungefär 30 procent och slutet av körningen, där alla storlekar mäts.
  • Verifiering av fyllningsvikt på panelnivå — framsida, baksida och hylsa vägs separat, inom plus eller minus 5 procent av specifikationen.
  • Protokoll för loftåterställning — mät endast efter en återhämtningsperiod på minst 24 timmar efter uppackning och dekompression.
  • Angiven AQL-nivå — vanligtvis AQL 2,5 för större defekter och 4,0 för mindre defekter på kläder i bulk, bekräftad i köpekontraktet.
  • Åtkomst till tredjepartstester – fyllningstestning på partinivå och testning av begränsade ämnen är tillgänglig före leverans, inte efter.

Om begränsade ämnen,OEKO-TEX STANDARD 100Testning av skal, foder och detaljer är nu en grundläggande förväntan från de flesta europeiska och ett ökande antal nordamerikanska detaljhandelsköpare. Ackrediterade laboratorier somIDFLtillhandahålla testning, inspektion och certifiering inom olika kategorier av textil, fyllnadsmaterial och färdiga produkter; en fabrik som redan samarbetar med ett erkänt laboratorium kommer att gå igenom er godkännandeprocess snabbare och vara bättre rustad att styrka påståenden om en detaljhandelsköpare granskar er leveranskedja.

Social efterlevnad löper parallellt.amfori BSCIär det mest erkända ramverket för social efterlevnad i europeiska leveranskedjor och omfattar arbetstider, löner, hälsa och säkerhet samt klagomålsmekanismer i mer än 120 inköpsländer. För grossistdistribution till detaljhandelsnätverk, kontrollera att certifikatet anger den specifika produktionsanläggningen snarare än bara en handelsenhet, och kontrollera dess giltighet mot ditt produktionsfönster.

8Prissättning, MOQ och ledtid för bulkbeställningar

Prissättningen för herrjackor i lösvikt styrs av fyra variabler, i fallande ordning efter påverkan: fyllningsspecifikation, yttertyg, orderkvantitet och detaljer. Fyllning representerar vanligtvis 30 till 50 procent av enhetskostnaden för en dunfylld herrjacka; yttertyg kommer vanligtvis på andra plats.

Var volymbrytningarna är

De flesta fabriker prissätter i intervall, och de meningsfulla tröskelvärdena ligger vanligtvis vid 300, 500, 1 000 och 3 000 stycken. Gränsen på 300 stycken är viktig eftersom det vanligtvis är där en fabrik kan motivera ett dedikerat tygparti snarare än att köpa från lager. Gränsen på 1 000 stycken är viktig eftersom det är där specialanpassade hårdvarugjutformar och tryckta förpackningar blir ekonomiska. Utöver 3 000 stycken kommer ytterligare besparingar främst från effektivitetsbesparingar och fraktkonsolidering snarare än från materialkostnader.

Det är också värt att fråga sig om en beställning i blandade storlekar och färger räknas mot MOQ. Många leverantörer kräver minimum per färgställning snarare än per beställning, vilket i all tysthet kan tredubbla det effektiva åtagandet. Om din storlekskurva är bred, förhandla fram minimum som en total orderkvantitet med ett rimligt minimum per färgställning.

Frakt- och tullplanering

Kompressionspackning minskar vanligtvis ett dunplaggs fraktvolym med 40 till 60 procent, vilket väsentligt förändrar landningskostnaden per enhet vid sjöfrakt. Avvägningen är återhämtningstid för loftet: räkna med 24 till 72 timmar efter uppackning innan fotografering i butik eller presentation i utställningslokalen. Beakta tullsatserna i enhetskostnaden tidigt snarare än vid tullen – för ytterkläder ligger de ofta i höga ensiffriga till låga tvåsiffriga tal beroende på klassificering och destination, vilket är tillräckligt för att ändra en prispunkts lönsamhet.

9Förpackning, märkning och leveransefterlevnad

Grossistleveranser misslyckas med tull- och detaljhandelskontroller av förutsägbara skäl, och nästan alla av dessa är dokumentationsproblem snarare än produktproblem.

Fiberinnehåll och skötselmärkning är reglerade. I USA ärLagen om identifiering av textilfiberprodukterreglerar obligatorisk information om innehåll i märkning, fakturering och reklam för textilprodukter och gör felaktig varumärkesmärkning olaglig – vilket innebär att ett påstående om fyllnadssammansättning på ett grossistspecifikationsblad har samma juridiska vikt som ett på en insydd etikett. I Europa ärEU-strategi för hållbara och cirkulära textilierinför ekodesignkrav, ett digitalt produktpass och strängare regler för gröna påståenden; kommissionen noterar att endast cirka 1 procent av materialet i kläder för närvarande återvinns till nya kläder, vilket är anledningen till att underbyggda påståenden går från att vara en marknadsföringsfördel till ett efterlevnadskrav.

På den kommersiella sidan utvärderar europeiska köpare i allt högre grad leverantörer utifrån transparens och CSR snarare än enbart utifrån pris. Marknadsinformation frånCBI, den nederländska företagsstyrelsens marknadsinformationstjänst, identifierar hållbarhet, företagens sociala ansvar och transparens som de ledande trenderna som formar den europeiska klädinköpen, tillsammans med den växande betydelsen av köpar-leverantörsrelationen. En leverantör som kan producera dokumentation på begäran förkortar din köpares onboardingprocess, vilket är en verklig kommersiell fördel i en upphandlingsprocess.

PASSION OUTERWEAR är en division inom Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mer än 20 års tillverknings- och handelserfarenhet av friluftskläder, arbetskläder och värmekläder. Vi driver grossistprogram för herrpufferjackor på BSCI-, SMETA-, GRS- och OEKO-TEX-certifierade leveranskedjor, med lager-, ODM- och kompletta OEM-alternativ och storlekar från S till 3XL specificerade i mått snarare än etiketter. Vi tillverkar ävenspecialanpassade arbetskläderochspecialanpassade uppvärmda kläder, så att distributörer som konsoliderar flera kategorier kan förhandla om MOQ och frakt över en bredare volymbas. Vårt uppvärmda sortiment – ​​inklusivevärmejackaochuppvärmd väst— delar samma herrblock, vilket förenklar passformen för köpare som har både standard- och uppvärmda modeller.

Vanliga frågor

Vad är minsta orderkvantitet för herrpufferjackor i grossistledet?
Det beror på programmodellen. Lagergrossistförsäljning av en fabriks befintliga design börjar vanligtvis på 50 till 200 stycken totalt i alla storlekar. ODM-program som använder ett fabriksblock med din färgställning, quiltning och varumärke börjar vanligtvis på 100 till 300 stycken per färgställning, eller 300 till 500 om specialfärgat tyg är inblandat. Fullständig OEM-utveckling från din egen specifikation kräver vanligtvis 500 till 1 000 stycken, främst styrt av fabrikens minimumantal tyg. Om din storlekskurva är bred, fråga om minimumantalet gäller per beställning eller per färgställning – skillnaden kan tredubbla ditt effektiva åtagande.
Hur ser jag till att storleken matchar min befintliga bästsäljande kollektion?
Jämför inte storleksetiketter; jämför mått. Skicka ditt bästsäljande plaggs faktiska mått – bröstmätt platt 2,5 centimeter under ärmhålet, axelsöm till söm, rygglängd från halssömmen mitt bak och ärmlängd från axelsömmen – och be fabriken att ge en offert mot dessa siffror istället för mot deras standardtabell. Hänvisa där det är möjligt till standardiserade definitioner som ISO 8559-1 så att båda sidor använder samma riktmärken. Den mest tillförlitliga metoden är att köpa ett förseglat storleksprov i varje storlek innan du bestämmer dig för att köpa i bulk.
Borde fyllvikten vara densamma för alla storlekar?
Nej. Fyllningsvikten måste anpassas till plaggets yta, annars blir storlek S varmare än storlek 3XL. En praktisk skalningskurva är ungefär 11 till 12 procent extra fyllning per storlekssteg, vilket håller lofthöjd och termisk prestanda i stort sett konsekventa över hela sortimentet. Ange målfyllningsvikt per storlek i teknikpaketet med en tolerans på plus eller minus 5 procent per panel, och bekräfta att fabriken verifierar fyllningsvikten på panelnivå snarare än genom att endast väga färdiga plagg.
Vilken måttetolerans bör jag acceptera vid en bulkbeställning?
En fungerande kommersiell standard för herrpuffers är plus eller minus 1,5 centimeter på bröst-, fåll- och rygglängd, plus eller minus 1,0 centimeter på ärmlängden och plus eller minus 0,8 centimeter på axellängden. Dessa siffror bör anges i köpekontraktet tillsammans med den inspektionsstandard du avser att använda. Viktigt är att specificera att mätningarna tas efter en återhämtningsperiod på minst 24 timmar för loft efter uppackning – att mäta ett nyligen dekomprimerat plagg kommer att underskatta bröst- och loftlängden och ge falska kassationer.
Vilket storleksförhållande ska jag beställa vid ett första storköp?
Börja från kanalen snarare än från en leverantörsstandard. För europeisk modehandel är en rimlig öppningskurva S1 M2 L3 XL2 2XL1 3XL 0,5. För Nordamerika, förskjut kurvan ungefär en hel storlek uppåt, eftersom samma fysiska befolkning köper en större märkesstorlek. Företags- och uniformsprogram behöver den bredaste spridningen med särskild vikt på L och XL. E-handel kräver en bredare spridning än fysiska butiker eftersom onlineköpare beställer flera storlekar med avsikt att returnera några. Ersätt alla dessa med dina egna försäljningsdata efter den första säsongen.
Vilka certifieringar bör en grossistleverantör av pufferjackor inneha?
Som minimum krävs social efterlevnadscertifiering, såsom amfori BSCI eller SMETA, vilket de flesta europeiska och många nordamerikanska detaljhandelsköpare kräver innan de anlitar en leverantör. För materialpåståenden bör leveranskedjan ha RDS om du använder dun, GRS om du påstår återvunnet material, och OEKO-TEX STANDARD 100-testning av yttertyg, foder och detaljer. Kontrollera att varje certifikat namnger den faktiska produktionsanläggningen och förblir giltigt under hela produktionsfönstret, eftersom certifikat som utfärdats till en handelsenhet snarare än en fabrik är en vanlig lucka som uppstår under revisioner av detaljhandelsköpare.
Hur lång tid tar det från orderbekräftelse till leverans för en storbeställning av herrtufféer?
Lagervara i grossistledet skickas inom 7 till 20 dagar. ODM-program på lagertyger tar ungefär 45 till 70 dagar inklusive provtagning och bulkproduktion; ODM med specialfärgat tyg tar 60 till 85 dagar. Fullständig OEM-utveckling från ett nytt block tar 90 till 150 dagar inklusive två provomgångar, och program för certifierade material ligger i den övre delen eftersom partier med certifierade material köps in i fasta kvantiteter. Lägg till 30 till 40 dagar för sjöfrakt eller 5 till 8 dagar för flygfrakt, plus återhämtningstid för lagret på destinationslagret före presentation i detaljhandeln.
Greg Su
Greg Su
Senior produktchef | Passion Outerwear
20 års erfarenhet av tillverkning och handel med sportkläder, arbetskläder och friluftskläder. Certifierad enligt BSCI, SMETA, GRS och OEKO-TEX leveranskedjestandarder. Anslut påLinkedIn.

Planerar du att beställa en stor herrjacka?

PASSION OUTERWEAR levererar herrjackor från 50 stycken, med storlekar från S till 3XL specificerade i mått, skalning av fyllnadsvikt per storlek, verifiering av fyllnadsvikt på panelnivå och BSCI-, SMETA-, GRS- och OEKO-TEX-certifierade leveranskedjor. Skicka oss din storlekskurva och målspecifikation – vi svarar inom 24 timmar.

Begär bulkprissättning och storleksuppsättning Visa OEM/ODM-programmet