En pufferjacka är ett av få plagg där köparen kan se kvaliteten innan han rör vid den.— loft, baffeldefinition, skalglans och stygntäthet signalerar alla vad som finns inuti. För varumärkesägare och inköpschefer går den insynen åt båda hållen: ett väl specificerat pufferjackprogram bygger marginaler och upprepade order, medan ett dåligt specificerat program producerar komprimerad loft, dunläckage och chargebacks. Den här guiden bryter ner tillverkning av anpassade pufferjackor på specifikationsnivå, från yttertygets denier och fyllningskraft till baffelkonstruktion, kvalitetskontrollprotokoll och realistisk MOQ- och ledtidsplanering.

1Varför pufferjackor är en stark kategori för varumärken

Få ytterklädeskategorier kombinerar högt upplevt värde, stark säsongsvariation och bred priselasticitet lika effektivt som en pufferjacka. En enda silhuett kan säljas för 60 dollar i en massförsäljningskanal eller 600 dollar i en teknisk eller modemässig försäljningskanal, där skillnaden nästan helt bestäms av fyllningskvalitet, yttertyg och konstruktionsmetod – tre variabler som ett varumärke kontrollerar i specifikationsstadiet snarare än i designfasen.

För B2B-köpare skapar detta en ovanligt gynnsam positioneringsmiljö. Eftersom den värmeavgivande komponenten (fyllningen) är osynlig i det färdiga plagget, reagerar köpare starkt på transparens i specifikationerna och tredjepartsverifiering. Varumärken som publicerar fyllnadskraft, fyllnadsvikt och konstruktionstyp på sina produktsidor presterar konsekvent bättre än varumärken som endast beskriver sina jackor i stiltermer.

Hållbarhet är nu en specifikation, inte ett marknadsföringstillägg

Materialvalen bakom ett pufferprogram har mätbar miljömässig vikt, och branschen har börjat kvantifiera den. Enligt livscykelanalysdata publicerad avInternationella dun- och fjäderbyrån (IDFB), dun har 85 till 97 procent lägre klimatpåverkan än polyester inom alla analyserade miljöpåverkanskategorier, och ungefär 18 gånger mindre klimatpåverkan än polyesterfyllning. IDFB uppdaterar för närvarande den bedömningen för att inkludera återvunnet dun för första gången – en signal om att cirkulära materialströmmar går från nisch till mainstream i fyllningsupphandling.

Detta är kommersiellt viktigt eftersom europeiska och nordamerikanska detaljhandelsköpare i allt högre grad kräver dokumenterat väsentligt ursprung innan notering.Ansvarsfull nedförsbacke (RDS), som administreras av Textile Exchange, är fortfarande det dominerande ramverket för spårbarhetskedjan för dun, vilket förbjuder levande plockning och tvångsmatning samtidigt som det kräver tredjepartsrevision i varje steg i leveranskedjan från gård till färdigt plagg. Separat,Global återvunnen standard (GRS)reglerar påståenden om återvunnet innehåll för yttertyger och syntetfyllningar, och kräver minst 50 procent återvunnet innehåll för konsumentvänd märkning.

Implikationer för sourcing:Specificera dina certifieringskrav i teknikpaketet, inte efter provtagningen. Att eftermontera ett RDS- eller GRS-krav på ett redan provtaget plagg kräver vanligtvis en fullständig omförhandling av fyllning och ofta även yttertyg, vilket lägger till tre till fem veckor till utvecklingskalendern.

2Anatomin hos en pufferjacka: Åtta komponenter som definierar kvalitet

En pufferjacka är ett system av samverkande komponenter. Svagheter i någon av dem försämrar hela plaggets prestanda, vilket är anledningen till att erfarna inköpschefer granskar varje komponent som en separat artikel snarare än att acceptera ett enda pris för en "pufferjacka". Diagrammet nedan kartlägger de åtta komponenter som mest direkt avgör kostnad, värme, hållbarhet och kundnöjdhet.

Anatomin hos en specialdesignad pufferjacka: Tvärsnittsvy 1. HUVAN 4. DRAGKEDJA 2. SKAL TYG 3. FYLL Dun / Syntetiskt 5. BAFFEL Konstruktion 6. MANSCHETT 7. HEM 8. FODER Varje komponent specificeras separat i ett professionellt teknikpaket – paketerade offerter döljer kvalitetsavvägningar.

Var och en av dessa åtta komponenter är ett specifikationsbeslut med kostnadskonsekvenser. Skalet avgör hållbarhet och känsla, fyllningen avgör värme-vikt-förhållandet, baffelkonstruktionen avgör loftbevarande och prestanda i kalla punkter, och detaljerna (dragkedja, manschett, fåll, foder) avgör den upplevda kvaliteten vid försäljningstillfället. Varumärken som behandlar alla åtta som förhandlingsbara artiklar uppnår konsekvent bättre kostnad-prestanda-förhållanden än varumärken som bara förhandlar om det totala enhetspriset.

3Val av yttertyg: Denier, väv och finish

Yttertyget är det yttersta lagret i en pufferjacka och utför tre samtidiga funktioner: innehåller fyllningen, motstår nötning och väder, och ger det visuella och taktila intrycket som definierar plaggets marknadsposition. Att välja det kräver en balans mellan denier (garntjocklek), vävstruktur och applicerade ytbehandlingar.

Förnekare och varför det är viktigare än bara vikt

Denier mäter den linjära massdensiteten hos de enskilda garnerna i tyget. En 20-denier (20D) nylon använder fina garner för att producera ett lätt, smidigt och något genomskinligt tyg som är idealiskt för packbara eller ultralätta pufferbyxor. Däremot använder en 70D nylon Oxford tjocka garner för ett robust, nötningsbeständigt skal som är lämpligt för tillämpningar i anslutning till arbetskläder. Mellan dessa ytterligheter dominerar 30D- och 40D-tyger mellanklassen eftersom de balanserar vikt, hållbarhet och kostnad.

Viktigt är att denier ensamt inte avgör om ett tyg är duntätt. Duntätheten beror på konstruktionens densitet och ytbehandling – vanligtvis en kalandreringsprocess som mekaniskt stänger mellanrummen mellan garnerna, eller en hartsbeläggning som appliceras på baksidan. En 20D kalandrerad ripstop kan vara mer duntät än en löst vävd 40D taft.

Specifikation för skaltyg Ungefärlig vikt (gsm) Nedsäker kapacitet Bästa applikationen
20D nylon ripstop, kalandrerad 35 till 40 Ja Packbara, ultralätta plagg att lägga i lager på lager
30D nylontaft, kalandrerad 45 till 55 Ja Lätta vardags- och urbana stilar
40D Nylon Ripstop, kalandrerad 60 till 70 Ja Medellätt friluftsliv, skidort, allmän detaljhandel
50D polyester, cirkulär finish 75 till 85 Ja Hållbara, avslappnade, prisdrivna volymprogram
70D nylon Oxford, PU-belagd 110 till 130 Ja(överdragen) Arbetskläder – nära, kraftiga, industriella
2L eller 3L laminerat membran 90 till 150 Ja Vattentäta skal, teknisk alpin, skidor

Ytbehandlingar: DWR och mer

En slitstark vattenavvisande (DWR) finish gör att vatten pärlar sig och rullar av ytan snarare än att väta ut den. Detta är viktigt funktionellt eftersom dun förlorar praktiskt taget all isolerande värde när det är vått, så att hålla ytfukt borta från fyllningen bevarar värmen i blandad nederbörd. De flesta produktionsprogram för dunjackor specificerar en DWR-finish som är klassad för att bibehålla 80 till 100 spraytestpunkter när den är ny, med ett hållbarhetsmål för hemmatvätt på 80 poäng efter fem tvättar.

Specificera DWR-kemin tydligt. Traditionella långkedjiga fluorkolvätebehandlingar (C8) fasas ut under regeltryck i EU och flera amerikanska delstater, och de flesta exportinriktade varumärken kräver nu C6 eller fluorfri DWR. En fabrik som använder C8 som standard utan att fråga kommer att producera plagg som kan vara osäljbara på din målmarknad.

4Fyllningsmaterial: Dun, syntetiskt eller återvunnet

Valet av fyllning styr värme, vikt, kompressibilitet, kostnad och – i allt högre grad – plaggets hållbarhetsberättelse. Det finns inget universellt korrekt svar; rätt fyllning beror på det klimat plagget säljs i, linjens prisstruktur och varumärkets materialåtaganden.

Förstå fyllningskraft

Fyllningskraft mäter volymen i kubiktum som ett uns dun upptar under standardiserade förhållanden. Ett dun med 550 fyllningskraft är tätare och mindre effektivt per gram; ett dun med 800 fyllningskraft fångar mer luft per viktenhet, vilket ger motsvarande värme med mindre fyllningsvikt och bättre kompressibilitet. Fyllningskraften mäts enligt protokoll som upprätthålls av IDFB och enligt den europeiska standarden EN 12130, och oberoende laboratorier somIDFLutföra de tester och certifieringar som styrker leverantörernas påståenden.

Fyllningskraften är bara halva ekvationen. Total värme är en funktion av fyllningskraften multiplicerad med fyllningsvikten – en jacka med 650 gram fyllning och 200 gram dun kan vara varmare än en jacka med 800 gram fyllning och 120 gram. Professionella tekniska ryggsäckar specificerar alltid båda.

Fyllningstyp Fyllningskraft Värme-till-vikt-förhållande Kompressibilitet Prestanda i vått underlag Relativ kostnad
Ankdun 80/20 550 Medium Medium Dålig 1,0x (baslinje)
Ankdun 90/10 650 Bra Bra Dålig 1,3x
Gåsdun 90/10 700 Mycket bra Mycket bra Dålig 1,8x
Gåsdun 95/5 800 till 900 Excellent Excellent Dålig 2,5x till 3,5x
Återvunnet ner (RDS eller GRS) 600 till 700 Bra Bra Dålig 1,5x
Syntetiskt 100 gsm Ej tillämpligt Medium Låg Bra 0,6x
Syntetiskt 150 gsm Ej tillämpligt Bra Låg Bra 0,9x

Syntetiska fyllningar utbyter värme-vikt-förhållande och kompressibilitet för att ge motståndskraft i vått väder. I ständigt fuktiga maritima klimat, eller i arbetskläder där plagget kan bli blött och inte kan torkas tillförlitligt över natten, är syntetisk fyllning ofta det rätta tekniska beslutet trots dess lägre lofteffektivitet. Många märken använder båda: nedåtgående för torra/kyla detaljhandelskanaler, syntetiska för våta/kyla och industriella kanaler.

5Konstruktionsmetoder: Genomsydd, baffel och svetsad

Konstruktionsmetoden avgör hur fyllningen hålls på plats, och den har en oerhört stor effekt på både värme och enhetskostnad. De tre dominerande metoderna – genomsydd, baffel och svetsad – intar olika positioner på prestanda-kontra-pris-kurvan.

Jämförelse av konstruktionsmetoder: Tvärsnittsprofiler Genomsydd Stygnlinjen nyper ihop sig = kall fläck Lägsta kostnad Lätt / moderiktig Kalla fläckar vid sömmarna Box Baffle Nätväggar håller hela loftet kant i kant Högsta värme Teknisk / expedition Högre arbetskraftskostnad Svetsad / Limmad Inga nålhål = ingen läckageväg Vädertätad Vattentät / premium Kräver syntetiskt kompatibelt skal Vilken metod bör ditt program specificera? Genomsydda passar i både instegs- och moderiktiga prisklasser. Boxbaffel är rätt val för tekniska program och program i kallt klimat där Värme per gram motiverar extra arbete. Svetsad konstruktion eliminerar läckage från nålhål och passar ihop med laminerade, vattentäta skal. Många program med flera artikelnummer använder två metoder för att täcka båda prisnivåerna.
Konstruktion Kalla fläckar Loftbevaring Arbetskraftskostnad Läckagerisk Typisk positionering
Genomsydd Ja i sömmarna Lägre Låg Medium Insteg, moderiktig, lättviktig
Kanalbaffel Minimal Hög Medium Låg Mellan till premium varje dag
Boxbaffel Ingen Högsta Hög Låg Teknisk, expedition, alpin
Svetsad / limmad Ingen Hög Medel till hög Mycket låg Vattentät, premium urban

6Anpassningsalternativ som differentierar ditt varumärke

I en kategori där dussintals varumärken säljer visuellt liknande silhuetter, kommer differentieringen från specifikationer och detaljer snarare än enbart från form. De mest effektiva anpassningsmekanismerna faller inom fyra grupper.

Siluett och passform

Bafflarnas bredd och orientering är det snabbaste sättet att ändra ett plaggs upplevda karaktär. Breda horisontella bafflar läser som avslappnat och moderiktigt; smala bafflar läser som tekniska; vertikala eller chevronformade bafflar signalerar omedelbart ett distinkt designspråk. Passformsgradering är lika viktig – ett europeiskt passformsblock skiljer sig avsevärt från ett amerikanskt passformsblock i bröst, ärmlängd och fålllängd, och varumärken som säljer på båda marknaderna bör specificera vilket block fabriken graderar från.

Trim och hårdvara

Blixtlåsspecifikationen är en signal för hög synlighet av kvalitet. En YKK-dragkedja eller motsvarande märkesdragkedja med en specialavdragare ger en liten enhetskostnad men förbättrar den upplevda kvaliteten avsevärt. Andra val av hårdvara – tryckknappar, dragskodetaljer, elastiska kontra kardborreband och invändiga fickor för media – bidrar alla till kundens kvalitetsbedömning under de första trettio sekunderna av hanteringen av plagget.

Varumärkesapplikation

För pufferjackor inkluderar varumärkesalternativen vävda eller tryckta halsetiketter, värmeöverförings- eller broderade bröstlogotyper, anpassade dragkedjedragare, tryckt fodertyg och märkesförpackningar. Broderi på ett quiltat yttertyg kräver en baksida stabilisator för att förhindra att det skrynklar sig, så varumärken bör bekräfta att fabriken har erfarenhet av att brodera specifikt på dunfyllda paneler – en vanlig felpunkt för fabriker som är mer vana vid plattvävda plagg.

Materialberättande

Certifieringsbaserade materialpåståenden är nu ett legitimt differentieringsverktyg. Att specificera RDS-certifierat dun, GRS-certifierat återvunnet yttertyg eller enOEKO-TEX STANDARD 100Ett testat skal ger både detaljhandelsköpare och slutkonsumenter en verifierbar anledning att välja din produkt framför en ocertifierad konkurrent till liknande pris. Dessa påståenden kräver dokumentation, så planera certifieringsomfattningen under utvecklingen snarare än att lägga till påståenden efter produktionen.

7Tillverkningsprocess: Från teknikpaket till leverans

Att förstå produktionssekvensen hjälper köpare att sätta realistiska kalendrar och identifiera var förseningar oftast uppstår. Ett typiskt program för specialanpassade pufferjackor går igenom sju steg.

1
Teknikpaket och specifikationslås
5 till 10 dagar

Slutför alla komponentspecifikationer: skaltyg och denier, fyllningstyp och fyllningsvikt, konstruktionsmetod, baffellayout, trimschema, storleksgradering och märkningskrav. Detta är det enskilt viktigaste steget – oklarheter här sprider kostnader och förseningar genom varje efterföljande steg.

2
Materialanskaffning och certifieringsbekräftelse
7 till 14 dagar

Bekräfta tillgängligheten av tyg och fyllning, och validera att certifieringsdokumenten (RDS-transaktionscertifikat, GRS-omfattningscertifikat, OEKO-TEX-etiketter) är aktuella och täcker de specifika material som köps in.

3
Provutveckling och godkännande av prov
10 till 20 dagar per runda

De första proverna produceras för passform, konstruktion och visuellt godkännande. De flesta program kräver en till två provomgångar. Köpare som godkänner prover utan att bära dem i kalla förhållanden upptäcker ofta problem med loft eller passform först i fält.

4
Bekräftelse och testning före produktion
7 till 12 dagar

Skicka in ett bekräftelseprov för laboratorietestning om det krävs av din marknad – verifiering av fyllnadskraft, sammansättningsanalys och screening av ämnen med begränsade bestämmelser. Tredjepartslaboratorier som IDFL hanterar fyllnadstestning och certifiering.

5
Bulkproduktion
30 till 45 dagar

Skärning, quiltning, fyllning, stängning, trimning och efterbehandling. Dunfyllning sker i miljöer med kontrollerad fuktighet med kalibrerade fyllviktsstationer, eftersom fyllviktsvariationer är den vanligaste orsaken till inkonsekvens i batcher.

6
Inline- och slutinspektion
3 till 7 dagar

Kontroller i linje under quiltning och stängning av fångstdefekter medan de fortfarande kan korrigeras. Slutinspektionen verifierar mått, fyllnadsfördelning, stygnkvalitet, etikettnoggrannhet och förpackningens överensstämmelse med er AQL-standard.

7
Packning och leverans
Sjöfrakt 30 till 40 dagar / Flygfrakt 5 till 8 dagar

Kompressionspackning minskar fraktvolymen för dunplagg, men överkomprimering kan tillfälligt göra plagget platta till luftigt. Bekräfta din packningsmetod med fabriken och låt plaggen återfå luftigheten helt innan fotografering i butik eller presentation i utställningslokalen.

Den totala realistiska kalendern från teknisk packlåsning till lagerleverans är ungefär 95 till 145 dagar för sjöfrakt, eller 70 till 115 dagar för flygfrakt. Varumärken som planerar en säsongslansering bör arbeta bakåt från sitt obligatoriska lagerdatum och lägga till en två till tre veckors buffert för provrevideringar, vilket är där de flesta förseningar sker.

8Kvalitetskontroll och teststandarder

Pufferjackor har fellägen som inte finns i slätvävda plagg. Dunläckage, loftkollaps, baffelförskjutning och variation i fyllningsvikt är alla specifika för isolerad konstruktion, och var och en kräver ett särskilt inspektionsprotokoll snarare än generisk kvalitetskontroll av plagg.

Testparameter Styrande standard Typiskt acceptabelt intervall Varför det är viktigt kommersiellt
Fyllningskraft IDFB-testföreskrifter / EN 12130 Bör matcha specifikationen inom +/- 5 procent Avgör direkt trovärdigheten för värmepåståenden
Sammansättning (förhållandet ner till fjäder) IDFB Del 3 90/10, 80/20 enligt specifikation Etikettnoggrannhet; falska påståenden skapar rättslig exponering
Grumlighet (renhet) IDFB 500 mm eller högre Hygien och allergenkontroll
Syretal IDFB 10 mg per 100 g eller lägre Indikerar kvarvarande organiskt material
Tygets duntäthet ISO 12132-1 15 fibrer eller färre Förhindrar läckageklagomål och returer
DWR-spraytest AATCC 22 / ISO 4920 80 till 100 poäng när den är ny Skydd av ytvatten i blandat väder
Fyllviktsvarians Inline-produktionskontroll +/- 5 procent av specifikationen per panel Batchkonsekvens över olika storlekar och enheter

Social efterlevnad är ett parallellt krav för de flesta exportprogram.amfori BSCIär det mest erkända ramverket för social efterlevnad i europeiska leveranskedjor och omfattar arbetstider, löner, hälsa och säkerhet samt klagomålsmekanismer i mer än 120 länder. Att verifiera att din tillverkare har en aktuell revision – och att revisionen omfattar den specifika produktionsanläggningen, inte bara en handelsenhet – är ett standardsteg i due diligence som företagsköpare i allt högre grad kräver innan de anlitar en leverantör.

Praktiska råd:Begär fyllningstestrapporten för ditt specifika produktionsparti, inte ett generiskt fabriksintyg. Ett intyg som beskriver fyllningsleverantörens allmänna kapacitet bevisar inte att dunen i din beställning uppfyllde specifikationen – endast tester på partinivå gör det.

9MOQ, prissättning och ledtidsplanering

Program för täckjackor har högre minimipriser än många andra ytterklädeskategorier, främst för att tygfabriker och fyllningsleverantörer har sina egna minimipriser som fabriken måste aggregera. Att förstå var dessa minimipriser kommer ifrån hjälper köpare att förhandla fram realistiska villkor.

Var MOQ kommer ifrån

Två begränsningar styr MOQ:en för puffertyger. För det första har specialfärgat yttertyg vanligtvis en minimumlängd på 500 till 1 000 meter, vilket motsvarar ungefär 300 till 600 jackenheter beroende på storlek och silhuett. För det andra säljer leverantörer av fyllningar vanligtvis i partikvantiteter vilket gör mycket små beställningar ineffektiva. Att arbeta utifrån en fabriks befintliga lagertyg och en standardspecifikation för fyllning sänker den praktiska MOQ:en dramatiskt, vilket är anledningen till att ODM-program som bygger på beprövade fabriksdesigner ofta kan börja på 100 till 300 stycken per färgställning.

Programtyp Typisk MOQ Provtagningstid Ledtid i bulk Prispåverkan
ODM — befintlig design, anpassad färg och logotyp 100 till 300 stycken per färgställning 10 till 15 dagar 30 till 35 dagar Lägst
ODM — modifierad design, specialanpassat tyg 300 till 500 stycken 15 till 20 dagar 35 till 45 dagar Måttlig
OEM — komplett anpassad design och teknikpaket 500 till 1 000 stycken 20 till 30 dagar 40 till 50 dagar Högre
OEM — certifierat materialprogram (RDS, GRS) 500 till 1 000 stycken 25 till 35 dagar 45 till 55 dagar Högsta

Kostnadsdrivare värda att förhandla om

Fyllningskostnaden dominerar materiallistan för en dunjacka och representerar vanligtvis 35 till 55 procent av den totala enhetskostnaden beroende på fyllnadskraft och fyllnadsvikt. Yttertyg är generellt den näst största komponenten. Den praktiska konsekvensen är att en övergång från 650 till 800 fyllnadskraft ofta ökar enhetskostnaden mer avsevärt än att uppgradera yttertyget från 30D till 40D. Om ditt målpris i detaljhandeln är fast är den mest effektiva kostnadshävstången vanligtvis fyllnadskraft och fyllnadsvikt snarare än tyg eller detaljer.

10Hur man väljer en tillverkare av täckjackor

Att utvärdera en tillverkare av puffjackor kräver att man ser bortom den allmänna klädtillverkningsförmågan till fyra kategorispecifika kvalifikationer.

1. Dokumenterad erfarenhet av isoleringskonstruktioner

Be om produktionsreferenser specifikt för dun- eller syntetmaterialisolerade ytterkläder, inte allmänna ytterkläder. Quiltning, fyllning och duninneslutning är separata kompetenser. Begär bilder av fyllningsrummet och fråga hur fyllningsvikten verifieras på panelnivå – en fabrik som bara väger färdiga plagg kan inte kontrollera batchvariationer.

2. Certifieringsomfattning som matchar dina påståenden

Bekräfta att fabriken har aktuella certifieringar som täcker de material du avser att specificera – RDS för dun, GRS för återvunnet material, OEKO-TEX för yttermaterialet och amfori BSCI för social efterlevnad. Viktigt är att kontrollera att certifikatet namnger produktionsanläggningen, inte bara ett moderbolag, och jämför utgångsdatumet med ert produktionsfönster.

3. Testning av åtkomst och dokumentationsdisciplin

Fråga vilket tredjepartslaboratorium fabriken använder och om de kan tillhandahålla testrapporter på partinivå. En tillverkare som rutinmässigt producerar testdokumentation kommer att gå snabbare igenom er godkännandeprocess och kommer att vara bättre rustad att underbygga påståenden om en detaljhandelsköpare granskar er leveranskedja.

4. Ärlig MOQ och tidslinjekommunikation

Var försiktig med leverantörer som går med på ovanligt låga MOQ-priser eller ovanligt korta ledtider utan att förklara hur de ska uppnå dem. Inom isolerade ytterkläder leder aggressiva löften ofta till utbytt fyllning, minskad fyllningsvikt eller utebliven testning – vilket inte syns förrän varorna anländer.

PASSION OUTERWEAR är en division inom Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mer än 20 års tillverknings- och handelserfarenhet av friluftskläder, arbetskläder och värmekläder. Våra pufferjackor körs med BSCI-, SMETA-, GRS- och OEKO-TEX-certifierade leveranskedjor, och vi stöder både ODM-anpassning från beprövade designer och fullständig OEM-utveckling från ditt teknikpaket. Utöver isolerade ytterkläder tillverkar vispecialanpassade arbetskläderochspecialanpassade uppvärmda kläderprogram, vilket gör det möjligt för varumärken att konsolidera flera kategorier med en enda tillverkningspartner.

Vanliga frågor

Vad är den typiska MOQ:en för att beställa en specialdesignad pufferjacka?
För ODM-program som använder en fabriks befintliga mönster med er färgställning, varumärke och förpackning, börjar MOQ vanligtvis på 100 till 300 stycken per färgställning. Fullständig OEM-utveckling från ert eget teknikpaket kräver vanligtvis 500 till 1 000 stycken, främst baserat på minsta antal fabriksfärgade yttertyger. Program som specificerar certifierade material som RDS-dun eller GRS-återvunnet tyg ligger i den övre delen av intervallet, eftersom partier med certifierade material köps in i fasta kvantiteter. Köpare som vill testa en marknad innan de bestämmer sig för volym bör börja med en ODM-konfiguration på lagertyg.
Hur skiljer sig fyllkraft från fyllvikt?
Fyllningskraft mäter kvalitet – volymen som ett uns dun upptar, vilket indikerar dess effektivitet på att fånga luft. Fyllningsvikt mäter kvantitet – hur många gram fyllning plagget har. Den totala värmen beror på båda. En jacka med 650 fyllningskraft och 200 gram dun kan vara varmare än en jacka med 800 fyllningskraft och bara 120 gram. Ange alltid båda siffrorna i ditt tekniska paket; att enbart ange fyllningskraft ger fabriken frihet att minska fyllningsvikten, vilket är den vanligaste källan till klagomål om att "den här jackan är inte så varm som förväntat".
Kan jag använda återvunnet dun och fortfarande få RDS-certifiering?
Ramverken är tydliga. RDS är en spårbarhetsstandard för nyproducerat dun, som täcker djurens välfärd från gård till färdig produkt, och den täcker inte återvunnet material. Återvunnet dun är vanligtvis certifierat enligt Global Recycled Standard, som verifierar återvunnet innehåll och spårbarhetskedja genom ISO-definitionen av återvunnet. En del återvunnet dun återvinns från RDS-certifierade produkter efter konsumtion, men det resulterande återvunna materialet har ett GRS-påstående snarare än ett RDS-påstående. Ange vilken certifiering ditt program kräver och se till att påståendets formuleringar på din produktsida matchar det certifikat du faktiskt innehar.
Vilken byggmetod ger mest värme för pengarna?
För torra och kalla förhållanden ger lådformad baffelkonstruktion den bästa värmen per gram fyllning eftersom den eliminerar de kalla punkter som skapas där genomsydda stygnlinjer komprimerar fyllningen. Den medför dock betydligt högre arbetskostnader. Om ditt program riktar sig mot en instegs- eller modeprispunkt, ger genomsydd med en något högre fyllningsvikt ofta ett bättre kommersiellt värde än lådformad baffel med mindre fyllning. För våta eller blandade nederbördsmarknader är svetsad konstruktion i kombination med ett laminerat skal vanligtvis det starkare valet, eftersom den tar bort läckagevägar från nålhål och skyddar fyllningen från fukt.
Vilka certifieringar bör en fabrik för pufferjackor ha?
Leta åtminstone efter certifieringar för social efterlevnad, såsom Amfori BSCI eller SMETA, vilket de flesta europeiska och många nordamerikanska detaljhandelsköpare kräver. För materialpåståenden bör fabrikens leveranskedja ha RDS-certifiering om du använder dun, GRS om du påstår återvunnet innehåll och OEKO-TEX STANDARD 100-testning av yttertyget för begränsade ämnen. Viktigt är att kontrollera att varje certifikat namnger den faktiska produktionsanläggningen och förblir giltigt under hela ditt produktionsfönster – certifikat som utfärdats till en handelsenhet snarare än en fabrik är en vanlig lucka.
Hur lång tid tar det från första kontakt till leverans av varor?
För ett ODM-program med standardanpassning: specifikation och provtagning 15 till 25 dagar, bulkproduktion 30 till 35 dagar och sjöfrakt 30 till 40 dagar, vilket ger en total tid på ungefär 80 till 100 dagar. Fullständig OEM-utveckling med certifierade material och två provomgångar tar vanligtvis 120 till 150 dagar. Flygfrakt kan komprimera transporten med tre till fyra veckor mot en extra kostnad. I praktiken är den största källan till förseningar provrevisionscykler, så den snabbaste vägen är att komma fram med ett komplett teknikpaket och tydliga godkännandekriterier.
Varför läcker ibland fjädrar i pufferjackor, och hur kan man förhindra det?
Läckage har tre vanliga orsaker: yttertyg som inte är tillräckligt duntätt, nålhål från quiltning som skapar utgångsvägar och fjäderpinnar som arbetar igenom tyget med tiden. Förebyggande åtgärder är en tredelad specifikation – ett kalandrerat eller belagt duntätt yttertyg, lämplig stygntäthet med fina nålar och en fyllning med ett lågt innehåll av fjäder och pinnar (90/10 eller 95/5 snarare än 80/20). Duntätheten mäts enligt ISO 12132-1, där 15 eller färre penetrerade fibrer generellt anses acceptabla. Svetsad konstruktion eliminerar nål-hål-vägen helt.
Susan Wang
Susan Wang
VICE G.Chef | PASSIONKLÄDER
20 års tillverkning av friluftskläder, arbetskläder och värmekläder. Certifierad av BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX och VF Corporation. Anslut påLinkedIn.

Redo att utveckla ditt eget program med täckjackor?

PASSION OUTERWEAR tillverkar specialanpassade pufferjackor från 100 stycken, med RDS- och GRS-certifierade materialalternativ, kapacitet för lådbaffel och svetsad konstruktion, samt fyllnadstester på hela partinivå. Skicka oss ditt teknikpaket eller ett referensprov – vi svarar inom 24 timmar.

Begär offert och granskning av teknikpaketet Visa OEM/ODM-programmet