Två siffror avgör om ett dunjackprogram lyckas kommersiellt: fyllnadskraft och certifieringsomfattning.Fyllningsförmågan avgör hur mycket värme du ärligt kan påstå och hur effektivt du levererar den; certifiering avgör om återförsäljare överhuvudtaget kommer att lista produkten. Den här guiden förklarar vilka fyllningsförmågasmått som används, hur de viktigaste testmetoderna skiljer sig åt, hur ank- och gåsdun jämförs vid motsvarande kvaliteter och exakt vilka dokument du måste samla in för att styrka ett påstående om ansvarsfullt dunstandard från gård till färdigt plagg.

1Fyllningskraft förklarad: Vad siffran mäter

Fyllningsförmåga är den enskilt mest refererade – och oftast feltolkade – specifikationen för dunkläder. Den mäter volymen, i kubiktum, som ett uns (28,35 gram) dun upptar under standardiserad konditionering och kompression. Högre fyllningsförmåga innebär att dunet fångar mer luft per viktenhet, vilket innebär mer värme för mindre volym och bättre kompressibilitet.

Den praktiska konsekvensen syns i diagrammet nedan. Vid identisk vikt upptar dun med 800 fyllnadskraft ungefär 45 procent mer volym än dun med 550 fyllnadskraft. Den extra volymen är instängd luft, och det är instängd luft som isolerar. Det är därför en jacka med hög fyllnadskraft kan ge samma värme som en jacka med låg fyllnadskraft samtidigt som den är märkbart lättare och packar mindre.

Jämförelse av fyllnadskraft och volym: 28,35 g dun Volym (kubiktum per oz) 550 550 FP Inträdesdun 650 650 FP Mellanklass anka / gås 800 800 FP Premium gåsdun 900 900 FP Expeditionsklass 800 FP fångar cirka 45 procent mer luft än 550 FP vid samma vikt Volym mätt enligt standardiserade konditionerings- och kompressionsprotokoll. Plaggets faktiska värme beror också på fyllningsvikt, konstruktion och passform.

Det som inte mäter fyllnadskraften är lika viktigt. Det säger ingenting om hur mycket dun plagget innehåller, hur plagget är tillverkat eller hur ansvarsfullt dunet anskaffades. Det är separata specifikationer, och att blanda ihop dem är grundorsaken till de flesta tvister om inköp av dunjackor.

2Värmeekvationen: Fyllningskraft multiplicerad med fyllningsvikt

Den totala värmen i ett dunplagg är en funktion av fyllnadskraft multiplicerad med fyllnadsvikt. Ett högt fyllnadsvärde med otillräcklig fyllnadsvikt ger en lätt jacka som underpresterar i fält; en måttlig fyllnadskraft med generös fyllnadsvikt ger en varm jacka till lägre materialkostnad. Båda kan vara rätt tekniskt beslut beroende på målprispunkt och användningsområde.

Detta samband har en direkt kommersiell implikation. Eftersom hög fyllnadskraft i dun är oproportionerligt dyrt, är det mest kostnadseffektiva sättet att öka värmen ofta att öka fyllnadsvikten vid en måttlig fyllnadskraft snarare än att öka fyllnadskraften vid en fast vikt. Varumärken som riktar sig mot ett specifikt detaljhandelspris uppnår ofta ett bättre upplevt värde – en jacka med verklig substans och synligt loft – genom att optimera detta förhållande snarare än att enbart maximera fyllnadskraften.

Specifikationsregel:Ange alltid fyllningskraft och fyllningsvikt tillsammans, per panel och totalt. Ett tekniskt paket som endast anger "800 fyllningskraft" ger fabriken friheten att minska fyllningsvikten, och det resulterande plagget kommer att testa enligt specifikationerna samtidigt som det presterar långt under köparens förväntningar.

3Duntyper: Anka vs Gås, Ursprung och Sammansättning

Dun betygsätts utifrån tre variabler: art, sammansättningsförhållande och ursprungsklimat. Var och en påverkar prestanda, kostnad och den hållbarhetsberättelse som varumärket har tillgång till.

Anka kontra gås

Gåsdun uppnår generellt högre fyllnadskraft än ankdun eftersom gåsdunsgrupper är större och mer motståndskraftiga. Ankdun i intervallet 550 till 650 täcker de flesta mellanklassprogram ekonomiskt, medan gåsdun dominerar intervallet 700 och uppåt där premiumpositionering och kompressibilitet motiverar kostnaden. Viktigt är att ett högkvalitativt ankdun på 650 kan överträffa ett lågkvalitativt gåsdun på 600 – art är en indikator, inte en garanti, och det faktiska fyllnadskraftstestet styr.

Sammansättningsförhållande

Förhållandet uttryckt som 90/10 eller 80/20 beskriver andelen dunkluster i förhållande till fjäder- och fiberfragment. Högre dunhalt innebär bättre loft och färre fjädrar som tränger igenom yttertyget. Kvaliteten 80/20 är vanlig i prisdrivna program; 90/10 är den vanligaste friluftsstandarden; 95/5 förekommer i premium- och tekniska linjer.

Ursprung och klimat

Dun från fåglar som föds upp i kallare klimat tenderar att utveckla tätare kluster med högre höjd som en naturlig anpassning, vilket är anledningen till att vissa produktionsregioner kräver premier. Ursprunget är också viktigt för certifiering: RDS-revisioner börjar på gården, så spårbarhetsinfrastrukturen i källregionen påverkar direkt hur lätt certifierat material kan dokumenteras.

Nerspecifikation Typisk fyllningskraft Egenskaper Programpositionering
Ankdun 80/20 500 till 550 Ekonomisk, tyngre känsla, mer fjäderinnehåll Inträdeshandel, reklamprogram
Ankdun 90/10 600 till 650 Balanserad värme och kostnad, pålitlig försörjning Mellanstora utomhus- och stadsfördelar
Gåsdun 90/10 700 till 750 Hög loft, stark kompressibilitet Premium friluftsliv, skidåkning, resor
Gåsdun 95/5 800 till 900 Maximal värme-viktförhållande, minimal fjäderfä Teknisk, alpin, expedition
Återvunnet ner (efter konsumtion) 600 till 700 Berättelse om cirkulärt material, GRS-certifierad Hållbarhetsdrivna kollektioner

4Teststandarder: IDFB, EN 12130 och partiverifiering

Fyllningskraftssiffror är endast meningsfulla om de har tagits fram med en erkänd testmetod. Tre ramverk dominerar internationell handel, och deras resultat är inte alltid direkt utbytbara.

De styrande testmetoderna

DeInternationella dun- och fjäderbyrån (IDFB)är den globala branschorganisationen för dun- och fjäderindustrin och utvecklar de testprotokoll som används mest inom internationell upphandling. IDFB bedriver branschforskning och skapar teststandarder som upprätthåller produktintegritet över hela världen. I Europa specificerar EN 12130 ångkonditioneringsmetoden för att bestämma fyllningsförmåga, och resultaten från olika metoder kan skilja sig åt för samma material – vilket är anledningen till att ett professionellt teknikpaket anger testmetoden bredvid målvärdet.

Oberoende laboratorier utför själva testerna och utfärdar de rapporter som styrker leverantörernas påståenden.IDFLär bland de mest erkända, verksamma laboratorierna i mer än 20 länder sedan 1978 och fungerar som ett ackrediterat certifieringsorgan för standarder inklusive GOTS, GRS, RCS, RWS och DOWNPASS. När en leverantör anger en fyllningsförmåga, fråga vilket laboratorium och vilken metod som producerade numret.

Parametrar utöver fyllningskraft

Fyllningsförmågan ensam beskriver inte dunkvaliteten. En fullständig specifikation täcker även sammansättning, renhet och kemiska rester – var och en med sin egen standardmetod och acceptansgräns.

Parameter Vad den mäter Typisk tröskelvärde för acceptans Kommersiell risk om den ignoreras
Fyllningskraft Lofteffektivitet (volym per uns) Matchningsspecifikation inom +/- 5 procent Värmepåståenden misslyckas; kunder återvänder
Sammansättning Förhållandet mellan dunkluster och fjädrar Matcha angivet betyg (t.ex. 90/10) Falsk reklamexponering
Grumlighet (renhet) Resterande damm och partiklar 500 mm eller högre Klagomål om lukt, allergener
Syretal Resterande organiskt material 10 mg per 100 g eller lägre Mikrobiell tillväxt, lukt i fuktig förvaring
Olje- och fettinnehåll Resterande naturliga oljor Vanligtvis under 1,0 till 1,5 procent Klumpbildning, lukt, loftnedbrytning
Tygets duntäthet Fiberpenetrationsmotstånd hos skalet 15 fibrer eller färre (ISO 12132-1) Synligt läckage, kvalitetsklagomål
Dokumentationsdisciplin:Begär testrapporter på partinivå för just ditt produktionsparti, inte ett generiskt certifikat för fabrikens kapacitet. Ett certifikat som beskriver vad en fyllningsleverantör generellt kan producera visar inte att dunet som faktiskt levererades till dina plagg uppfyllde specifikationerna.

5RDS-certifiering: Omfattning, spårbarhetskedja och dokument

Standarden för ansvarsfullt dun har blivit den grundläggande förväntan för dun som säljs till europeiska och nordamerikanska detaljhandelskanaler. Den administreras av Textile Exchange.Ansvarsfull nedstandardär en frivillig standard som syftar till att förbättra välfärden för ankor och gäss som används till dun och ger företag ett verifierat sätt att veta ursprunget för material i de produkter de köper.

Vad RDS faktiskt kräver

Standardens kärnkrav är djurens välfärd i hela leveranskedjan, byggt på de fem friheterna för djurens välfärd och tillämpat från kläckning till slakt. Avgörande är att RDS förbjuder både levande plockning och tvångsmatning – all borttagning av dun eller fjädrar från levande fåglar är förbjuden, liksom skörd av rugga. Ett professionellt tredjepartscertifieringsorgan granskar varje steg i leveranskedjan, med början på gården, och dokumentation av spårbarhetskedjan verifierar den väg som certifierat material tar genom alla steg till slutprodukten.

Produkter som uppfyller minimikraven kan bära RDS-logotypen, i enlighet med Textile Exchanges policy för standardkrav. Standarden utvecklades med input från jordbrukare, djurskyddsexperter, markvårdsexperter, leverantörer, varumärken och återförsäljare, vilket är anledningen till att den har uppnått bred kommersiell acceptans snarare än att förbli en nischcertifiering.

RDS-kedjan: Från gård till färdigt plagg Varje steg kräver tredjepartsrevision och dokumentation. Luckor bryter kedjan och ogiltigförklarar påståendet. 1. GÅRD Ingen levande plockning Ingen tvångsmatning Fem friheter granskade Omfattningscertifikat 2. SAMLARE Slakterirevision Materialsegregering Volymavstämning Transaktionscertifikat 3. PROCESSOR Tvätta och sterilisera Fyllningskraftstestning Input-output-poster Transaktionscertifikat 4. TILLVERKARE Fyllning och stängning Certifikat för platsomfattning Social efterlevnad (BSCI) Transaktionscertifikat Ett saknat transaktionscertifikat i något skede bryter kedjan — det slutliga plagget kan inte omfattas av ett RDS-anspråk Varumärken granskas utifrån dokumentation, inte avsikt. Verifiera certifikat före produktion, inte vid leverans. Dokument att samla in för varje certifierat produktionsparti: Omfattningscertifikat (SC) — årligt, täcker varje certifierad anläggning, verifiera utgångsdatum mot ditt produktionsfönster Transaktionscertifikat (TC) — utfärdat per leverans, avstämning av certifierade volymer mellan steg Fyll i testrapport — på partinivå, från ett ackrediterat laboratorium, med angivande av metod och resultat Revision av social efterlevnad — amfori BSCI eller SMETA, namngivning av produktionsanläggningen Godkännande av reklamationer — produktmärkning och marknadsföringstext granskade mot standardernas reklamationspolicy

De två certifikaten som spelar roll

Inköpsteam blandar ofta ihop de två dokumenttyperna i RDS-systemet, och skillnaden avgör om ett krav överlever granskningen.Omfattningscertifikatutfärdas årligen till en certifierad anläggning och bekräftar att anläggningen har granskats och har rätt att hantera certifierat material.Transaktionscertifikatutfärdas per leverans och avstämer volymen certifierat material som passerar från en certifierad anläggning till nästa.

Att inneha ett Scope-certifikat är nödvändigt men inte tillräckligt. För att kunna göra ett RDS-anspråk på ett färdigt plagg måste varumärket kunna uppvisa transaktionscertifikatkedjan som länkar de färdiga varorna tillbaka till certifierade gårdar. Luckor i den kedjan ogiltigförklarar anspråket oavsett hur materialet faktiskt kommer från.

6Bortom RDS: Återvunnet dun, GRS och OEKO-TEX

RDS täcker nyproducerat dun. Program som bygger på återvunnet material, återvunna yttertyger eller certifiering med begränsade ämnen kräver ytterligare eller alternativa certifieringar.

Återvunnet dun och GRS

Återvunnet dun – återvunnet från sängkläder och kläder som återvunnits, sedan rengjort och omklassificerat – är certifierat enligtGlobal återvunnen standard (GRS)snarare än RDS. GRS fastställer kriterierna för tredjepartscertifiering av återvunnet innehåll och spårbarhetskedjan, och kräver minst 50 procent återvunnet innehåll för konsumentvänlig märkning och lägger till sociala, miljömässiga och kemiska krav utöver de i den relaterade Recycled Claim Standard. Materialet måste uppfylla ISO-definitionen av återvunnet, och både insatsvaror före och efter konsument accepteras.

Återvunnet dun har vanligtvis en fyllnadsgrad på 600 till 700, vilket placerar det konkurrenskraftigt jämfört med jungfruligt dun i mellanklassen samtidigt som det stöder en cirkularitetsstrategi. IDFB har bekräftat att deras uppdaterade livscykelanalys kommer att utvärdera återvunnet dun för första gången, vilket återspeglar materialets övergång till vanliga inköp.

Begränsade ämnen på skalet

Certifiering av fyllningen omfattar inte yttertyget.OEKO-TEX STANDARD 100är det mest använda ramverket för att bekräfta att textilkomponenter har testats för skadliga ämnen, med tillämpning av globalt standardiserade testkriterier från garn till färdig produkt. De flesta exportprogram kombinerar ett certifierat fyllnadskrav med OEKO-TEX-testat yttertyg, eftersom detaljhandelsköpare vanligtvis efterfrågar båda.

Social efterlevnad

Materialcertifiering avser produkten; social efterlevnad avser fabriken.amfori BSCIär det dominerande ramverket för social riskhantering i internationella klädleveranskedjor och stöder revision och åtgärdande av arbetsförhållanden, löner, hälsa och säkerhet samt klagomålsmekanismer. Kontrollera att certifikatet namnger den faktiska produktionsanläggningen och förblir giltigt under hela produktionsfönstret – en vanlig och kostsam lucka är ett certifikat som utfärdas till en handelsenhet snarare än fabriksgolvet.

7Hur man specificerar dun i sitt teknikpaket

En professionell nedspecifikation tar bort alla frihetsgrader som fabriken annars skulle kunna utnyttja för att minska kostnaderna. Följande fält bör anges explicit snarare än implicerat.

Specifikationsfält Exempelinmatning Varför det måste vara tydligt
Art och kvalitet Gåsdun, 90/10 Förhindrar tyst utbyte mot anka eller lägre kvalitet
Fyllningskraft och testmetod 700 FP, IDFB-metod Metoderna skiljer sig åt; resultaten är inte utbytbara
Fyllvikt 160 g kropp, 90 g ärm, 60 g huva Vikter per panel förhindrar hörnskärning i områden med dålig sikt
Renlighetsgränser Grumlighet minst 500 mm, syretal under 10 Kontrollerar lukt- och hygienklagomål i fuktiga marknader
Certifieringskrav RDS-certifierad, TC krävs per parti Bestämmer ledtid och kostnad för materialanskaffning
Skalets nedåttäthet ISO 12132-1, 15 fibrer eller färre Kontrollerar direkt läckagerelaterade returer
Fyllviktstolerans +/- 5 procent per panel Definierar mätbara acceptanskriterier vid inspektion
Testansvar Rapport på partinivå från ackrediterat laboratorium Förtydligar vem som betalar och vilka bevis som lämnas in

8Fem fallgropar vid sourcing och hur man undviker dem

1. Ange fyllningskraft utan fyllningsvikt

Det vanligaste och dyraste felet. En leverantör kan leverera 800 fyllnadskraft i en mängd långt under vad plagget behöver, och materialet kommer fortfarande att testas enligt specifikationen medan jackan underpresterar. Ange alltid fyllnadsvikter per panel med en explicit tolerans och verifiera vikterna under inspektion i linje snarare än bara vid slutinspektionen.

2. Godkännande av generiska certifikat istället för partidokumentation

Ett fabriks generella kapacitetscertifikat bevisar ingenting om ditt produktionsparti. Kräv testrapporter på partinivå som anger testmetod och resultat, och kräv transaktionscertifikat som avstämmer din specifika ordervolym. Bygg in detta krav i inköpsordern så att det är kontraktuellt verkställbart snarare än en artighetsförfrågan.

3. Lägga till certifieringskrav efter urval

Att eftermontera ett RDS- eller GRS-krav på ett redan godkänt prov tvingar fram omförhandling av fyllningen och ofta även skalväven, vilket förlänger tiden med tre till fem veckor och ogiltigförklarar det godkända provets kostnadsbas. Bestäm certifieringsomfattningen under specifikationsfasen, innan det första provet skärs ut.

4. Förutsatt att fabriken är den certifierade enheten

Certifikat utfärdas ofta till ett handelsföretag medan produktionen sker vid en oreviderad partneranläggning. Kontrollera att omfattningscertifikatet anger produktionsplatsen, jämför adressen med den anläggning du besökte eller granskade och bekräfta att giltighetsdatumen täcker ditt produktionsfönster.

5. Överkomprimering för fraktbesparingar

Kompressionspackning minskar fraktvolymen avsevärt för dunplagg, vilket gör det lockande. Långvarig överkomprimering kan dock göra att tygstycket blir plattare och fördröja återhämtningen, vilket leder till att plagg ser underfyllda ut vid ankomst. Kom överens om ett maximalt kompressionsförhållande och ge återhämtningstid före fotografering, presentation i utställningslokalen eller distribution i detaljhandeln.

PASSION OUTERWEAR är en division inom Quanzhou Donghuang Garment Co., Ltd., med mer än 20 års erfarenhet av tillverkning av ytterkläder, arbetskläder och värmekläder för exportmarknader. Vi köper in RDS-certifierade och GRS-certifierade produkter genom dokumenterade transaktionscertifikatkedjor, utför fyllningstester på partinivå genom ackrediterade tredjepartslaboratorier och upprätthåller BSCI-, SMETA-, GRS- och OEKO-TEX-certifierade leveranskedjor. Förutom dunkläder för ytterkläder producerar vi...specialanpassade arbetskläderochspecialanpassade uppvärmda kläder, inklusivevärmejackaprogram som kombinerar isolering med aktiva värmesystem.

Vanliga frågor

Vilken fyllningskraft bör jag ange för mitt pris?
För instegs- och mellansegmentet ger dun med en fyllnadsgrad på 550 till 650 med en generös fyllnadsvikt vanligtvis det bästa upplevda värdet. För premium positionering för friluftsliv och skidåkning balanserar gåsdun med en fyllnadsgrad på 700 till 750 prestanda och kostnad. Över 800 fyllnadskraft ökar materialkostnaden kraftigt och är i allmänhet endast motiverad för tekniska, alpina eller expeditionsprodukter där vikt och kompressibilitet är de primära försäljningsargumenten. Ange i samtliga fall fyllnadsvikt utöver fyllnadskraften – kombinationen avgör värmen, inte enbart fyllnadskraftstalet.
Är RDS-certifiering obligatorisk för att sälja dunjackor i Europa?
RDS är en frivillig standard, inte ett lagkrav. Många europeiska återförsäljare och ett växande antal nordamerikanska köpare kräver dock dokumenterad ansvarsfull nedsäkring som ett villkor för listning, vilket gör det kommersiellt obligatoriskt i praktiken för varumärken som säljer via dessa kanaler. Separat skärps reglerna för djurskydd och tillbörlig aktsamhet i flera jurisdiktioner, så riktningen går mot dokumenterad certifiering oavsett nuvarande lagstadgade minimikrav.
Hur verifierar jag att ett transaktionscertifikat är äkta?
Transaktionscertifikat utfärdas av ackrediterade tredjepartscertifieringsorgan och har ett certifikatnummer, utfärdande organ och giltighetsperiod. Verifiera numret direkt med det utfärdande certifieringsorganet, bekräfta att produktbeskrivningen och volymerna matchar din beställning och kontrollera att säljarens och köparens namn motsvarar de faktiska parterna i din transaktion. Certifieringsorganen har verifieringskanaler för detta ändamål, och kontrollen tar bara några minuter – det är värt att utföra den innan du gör ett anspråk snarare än efter att en detaljhandelsköpare ifrågasätter det.
Kan återvunnet dun RDS-certifieras?
Nej. RDS täcker nyproducerat dun med djurskyddsrevision på gårdsnivå, och det täcker inte återvunnet material. Återvunnet dun är certifierat enligt Global Recycled Standard, som verifierar återvunnet innehåll mot ISO-definitionen och kräver minst 50 procent återvunnet innehåll för konsumentvänlig märkning. En del återvunnet dun kommer från RDS-certifierade produkter efter konsumtion, men det resulterande återvunna materialet har ett GRS-påstående snarare än ett RDS-påstående. Din produktmärkning måste matcha det certifikat du innehar.
Varför skiljer sig resultaten för fyllningsförmågan mellan laboratorier?
Fyllningsförmågan är känslig för vilken konditionerings- och kompressionsmetod som används. IDFB-testföreskrifterna och den europeiska ångkonditioneringsmetoden EN 12130 kan ge olika resultat för samma material, och provberedning medför ytterligare variationer. Det är därför en professionell tekniker namnger testmetoden bredvid målvärdet, och varför tvister löses genom att testa om med den angivna metoden på ett överenskommet laboratorium snarare än genom att jämföra siffror från olika metoder.
Hur mycket bidrar RDS-certifiering till enhetskostnaden och ledtiden?
Certifierat dun har vanligtvis en materialpremie jämfört med motsvarande ocertifierade kvaliteter, och dokumentationsprocessen lägger till administrativa kostnader i varje steg i leveranskedjan. När det gäller ledtider kan du räkna med ytterligare två till fyra veckor för materialanskaffning och utfärdande av transaktionscertifikat, särskilt om du köper in i ett befintligt certifierat parti snarare än att beställa ett dedikerat. Kostnaden kan vanligtvis återvinnas genom förbättrad detaljhandelsacceptans och minskad reklamationsrisk, men den bör modelleras in i din landningskostnad från början snarare än upptäckas under produktionen.
Vad händer om min leverantör inte kan uppvisa ett transaktionsintyg?
Utan ett transaktionscertifikat som täcker just ditt parti kan du inte göra ett RDS-anspråk på det färdiga plagget, även om dunet i praktiken anskaffades på ett ansvarsfullt sätt. Spårbarhetskedjan är dokumentär till sin natur. Om en leverantör inte kan uppvisa certifikatet har du alternativen att sälja produkten utan ett certifierat anspråk, eller att återanskaffa fyllningen – båda är mycket dyrare än att verifiera dokumentationskraven i inköpsordern innan produktionen påbörjas.
Phoenix Xie
Phoenix Xie
GM | QUANZHOU PASSIONKLÄDER
20 års tillverkning av friluftskläder, arbetskläder och värmekläder. Certifierad av BSCI, SMETA, GRS, OEKO-TEX och VF Corporation. Anslut påLinkedIn.

Behöver du dokumenterad och certifierad certifiering inför ditt nästa program?

PASSION OUTERWEAR anlitar RDS- och GRS-certifierade produkter ända ner till hela transaktionscertifikatkedjorna, med fyllnadstester på partinivå och BSCI-granskad produktion. Skicka oss din specifikation eller önskade fyllningsförmåga – vi svarar inom 24 timmar med materialalternativ och kostnadsberäknade rekommendationer.

Alternativ för nedsäljning av begäran Visa OEM/ODM-programmet